استراتژی فروش در تلگرام و نکات لازم برای افزایش فروش

استراتژی فروش در تلگرام
فهـــرست موضوعــــــــات

با شناخت استراتژی فروش در تلگرام، می‌توانید از تمام قدرت این شبکه اجتماعی بهره‌مند شوید. تلگرام به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های ارتباطی، 800 میلیون کاربر فعال در گروه‌های سنی مختلف دارد. این امر فرصت منحصربه‌فردی برای کسب‌وکارها فراهم کرده است تا بتوانند به بازارهای مختلف دسترسی داشته و از آن بهره‌مند شوند. می‌توان تلگرام را به‌عنوان یک ابزار توانمند برای استراتژی‌های مختلف بازاریابی هدفمند در نظر گرفت. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که چگونه این شبکه اجتماعی قدرتمند می‌تواند توسط برندها به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

استراتژی فروش در تلگرام

برای اینکه یک فروش موفق در تلگرام داشته باشید، لازم است که یک استراتژی مؤثر را پیاده‌سازی کنید. در ادامه، یک استراتژی جامع فروش در تلگرام را به شما ارائه خواهیم کرد که می‌توانید برای افزایش فروش و رسیدن به اهدافتان از آن استفاده کنید.

هدف خود را مشخص کنید

پیاده‌سازی استراتژی فروش در تلگرام با مشخص کردن یک هدف شروع می‌شود. هدف شما ابزارهایی را که برای رسیدن به آن مورد استفاده قرار می‌دهید، تعیین می‌کند. شما با استفاده از تلگرام می‌توانید اهدافی همچون هدایت ترافیک به وبسایت، افزایش تعامل مشتری، ایجاد رابطه با مخاطبان، خودکار کردن وظایف معمول، پشتیبانی از مشتریان و افزایش فروش را دنبال کنید.

ایجاد گروه در تلگرام

گروه در تلگرام فضایی برای چت و گفتگو است که تا 200 هزار نفر می‌توانند در آن عضو شوند. پس‌ازاینکه اعضا به گروه پیوستند، آن‌ها می‌توانند پیام، عکس، فیلم و فایل را با سایر اعضا به اشتراک بگذارند. شما می‌توانید یک گروه عمومی یا خصوصی ایجاد کنید. اگر گروه عمومی باشد، هر کاربری می‌تواند آن را در جستجو پیدا کند. اگر گروه خصوصی باشد، کاربران فقط درصورتی می‌توانند عضو شوند که شما این اجازه را به آن‌ها بدهید. برای حفظ نظم گروه، می‌توانید چند ادمین تعیین کنید تا بر همه چیز نظارت داشته باشند. گروه تلگرامی بهترین گزینه برای گفتگوی مستقیم و افزایش تعامل با مشتریان و پاسخگویی به سؤالات آن‌ها است.

روه تلگرامی بهترین گزینه برای گفتگوی مستقیم و افزایش تعامل با مشتریان و پاسخگویی به سؤالات آن‌ها است.
روه تلگرامی بهترین گزینه برای گفتگوی مستقیم و افزایش تعامل با مشتریان و پاسخگویی به سؤالات آن‌ها است.

ایجاد کانال در تلگرام

استراتژی فروش در تلگرام با ایجاد یک کانال تکمیل‌تر می‌شود. کانال‌های تلگرامی برای مخاطبان انبوه و اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به محصولات شما مناسب‌تر هستند و هیچ محدودیتی در تعداد اعضا ندارند. تفاوت کانال با گروه این است که فقط ادمین کانال می‌تواند در آن پست ارسال کند و سایر اعضا فقط می‌توانند از محتوای کانال استفاده کنند. کانال تلگرامی بهترین گزینه برای اشتراک‌گذاری محتوا و اطلاعات مربوط به محصولات شما است.

تکمیل پروفایل گروه و کانال

پس از اینکه گروه و کانال برند خود را ایجاد کردید، باید اطلاعات مربوط به برند خود را در پروفایل آن‌ها وارد کنید. نام، عکس پروفایل یا لوگوی برند و توضیحات کانال یا گروه را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که به‌طور واضح نشان‌دهنده هویت برند، محصولات یا خدمات شما باشد.

تولید محتوای ارزشمند و جذاب، بهترین استراتژی فروش در تلگرام

شما باید به‌صورت منظم محتوای باکیفیت و مرتبط با کسب‌وکار خود منتشر کنید تا مخاطبان را درگیر نگه‌دارید. این محتوا می‌تواند شامل تصویر، ویدیو، متن و موارد دیگر باشد. از محصولات خود عکس‌های خلاقانه و جذاب بگیرید و اطلاعات سودمندی در مورد محصولات یا خدمات خود ارائه دهید.

تبلیغ کانال یا گروه

برای اینکه بتوانید استراتژی فروش در تلگرام خود را مؤثرتر اجرا کنید، بایستی اعضای کانال یا گروه خود را مرتباً افزایش دهید. این کار می‌تواند باعث افزایش فروش شما شود. برای این منظور می‌توانید کانال و گروه خود را در سایر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک تبلیغ کنید. ضمن اینکه می‌توانید با کانال‌ها و گروه‌های دیگر در حوزه مرتبط نیز همکاری کنید تا مخاطبان یکدیگر را به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید از تبلیغات پولی نیز استفاده کنید.

ارائه خدمات مناسب به مشتری

به‌طور فعال به سؤالات و نظرات مشتریان پاسخ دهید. برای پاسخگویی سریع به سؤالات متداول می‌توانید یک ربات تلگرام راه‌اندازی کنید. همچنین خدمات پس‌ازفروش مناسبی ارائه دهید تا رضایت مشتریان جلب شود.

چت‌بات‌ها براساس یک سناریوی از پیش طراحی شده سؤال‌های معمول مشتریان را به‌صورت خودکار پاسخ می‌دهند.
چت‌بات‌ها براساس یک سناریوی از پیش طراحی شده سؤال‌های معمول مشتریان را به‌صورت خودکار پاسخ می‌دهند.

استفاده از چت‌بات، بهترین استراتژی فروش در تلگرام

گام بعدی برای تکمیل استراتژی فروش در تلگرام، استفاده از چت‌بات است. زمانی که کسب‌وکار شما رونق پیدا می‌کند، روزانه صدها مشتری با تیم پشتیبانی شما ارتباط برقرار می‌کنند و به‌دنبال پاسخی برای سؤال‌های خود هستند. دراین‌صورت شما به یک چت‌بات برای پاسخگویی نیاز خواهید داشت.

چت‌بات‌ها براساس یک سناریوی از پیش طراحی شده سؤال‌های معمول مشتریان را به‌صورت خودکار پاسخ می‌دهند. شما لیستی از سؤالاتی که کاربران ممکن است بپرسند تهیه و پاسخ آن‌ها را نیز به چت‌بات وارد می‌کنید. هرچه لیست شما طولانی‌تر باشد، ربات شما پیشرفته‌تر خواهد بود.

توصیه‌های مهم

برای حفظ تعامل مخاطبان، به‌طور منظم محتوا منتشر کنید. با مخاطبان خود تعامل داشته باشید و به نظرات آن‌ها توجه کنید. پیشنهادات و تخفیف‌های ویژه ارائه دهید تا مشتریان را به خرید ترغیب کنید. از تجزیه‌وتحلیل تلگرام برای ردیابی عملکرد کانال یا گروه خود و ایجاد استراتژی بازاریابی استفاده کنید.

برای تبلیغات ساعتی، زمانی را انتخاب کنید که مخاطبان مورد نظرتان در آن ساعات آنلاین هستند تا تبلیغتان را ببینند.
از تجزیه‌وتحلیل تلگرام برای ردیابی عملکرد کانال یا گروه خود و ایجاد استراتژی بازاریابی استفاده کنید.

زمان مناسب برای فروش از طریق تلگرام

از دیگر مواردی که می‌تواند در استراتژی فروش در تلگرام مؤثر باشد، دانستن زمان مناسب برای اقدام است. به‌دست آوردن بهترین زمان برای فروش به عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله:

 • نوع کسب‌وکار: اگر محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهید که به‌طور مرتب موردنیاز است، مانند موادغذایی یا دارو، ممکن است در طول روز مشتریان بیشتری داشته باشید. درغیراین‌صورت، برای مواردی همچون مبلمان یا جواهرات، ممکن است در بعدازظهرها یا آخر هفته مشتریان بیشتری داشته باشید.
 • مخاطبان هدف شما: اگر مخاطبان هدف شما در یک منطقه زمانی خاص زندگی می‌کنند، باید در زمانی که آن‌ها آنلاین هستند، پست بگذارید و تبلیغ کنید.
 • نوع محتوا: اگر محتوای آموزشی به اشتراک می‌گذارید، ممکن است در طول روز مخاطبان بیشتری داشته باشید. اگر محتوای سرگرم‌کننده یا طنز منتشر می‌کنید، ممکن است بعدازظهرها یا آخر هفته که تعطیل است و مردم استراحت می‌کنند، مخاطبان بیشتری داشته باشید.

درعین‌حال، معمولاً برخی از ساعت‌های روز برای فروش مناسب‌تر هستند که می‌تواند در استراتژی فروش در تلگرام شما تأثیرگذار باشد:

 • ساعت 9 تا 11 صبح: در این ساعات بسیاری از مردم در حال چک کردن ایمیل و شبکه‌های اجتماعی خود هستند.
 • ساعت 12 تا 1 ظهر: این زمانی است که مردم ناهار می‌خورند و استراحت می‌کنند.
 • ساعت 5 تا 7 بعدازظهر: در بین این ساعات مردم در حال بازگشت از محل کار و استراحت در خانه هستند.
 • ساعت 8 تا 10 شب: در این ساعات، مردم قبل از خواب به‌دنبال سرگرمی یا آرامش هستند.

علاوه بر موارد ذکر شده، روزهای هفته نیز می‌توانند بر میزان فروش تأثیرگذار باشند:

 • دوشنبه و سه‌شنبه: معمولاً روزهای شلوغی هستند و ممکن است زمان مناسبی برای فروش نباشد.
 • چهارشنبه و پنجشنبه: می‌توانند روزهای مناسبی برای ارسال پست‌های مربوط به محصولات یا خدمات جدید، ارائه تخفیف یا تبلیغات باشد.
 • جمعه: جمعه‌ها معمولاً آرام‌ترین روزها هستند. بنابراین فرصت مناسبی برای ارسال پست‌های سرگرم‌کننده یا آموزنده است.
 • شنبه و یکشنبه: روزهای ابتدایی هفته مردم فعالیت کاری بیشتری دارند و کمتر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
تعیین بهترین زمان فروش، به افزایش فروش از طریق تلگرام کمک بسیاری می‌کند.
تعیین بهترین زمان فروش، به افزایش فروش از طریق تلگرام کمک بسیاری می‌کند.

مزایای بازاریابی و فروش در تلگرام

بازاریابی و فروش در تلگرام به‌عنوان یک شبکه اجتماعی پرمخاطب مزایای بسیار زیادی برای استراتژی فروش در تلگرام دارد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتباط مستقیم با مشتریان: تلگرام این امکان را به کسب‌وکارها می‌دهد تا به‌طور مستقیم با مشتریان خود در ارتباط باشند و به سؤالات و نیازهای آن‌ها پاسخ دهند. این ارتباط مستقیم باعث افزایش اعتماد آن‌ها و متعاقباً افزایش فروش محصولات می‌شود.
 • امکان ارسال پیام‌های گروهی: تلگرام امکان ارسال پیام‌های گروهی به تعداد بی‌نهایت افراد را فراهم می‌کند که به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا به‌طور همزمان با تعداد بیشتری از مشتریان ارتباط برقرار کنند و محصولات خود را معرفی کنند.
 • امکان استفاده از بات‌ها: تلگرام امکان اضافه کردن بات‌ها به گروه‌ها و کانال‌ها را فراهم کرده است. این امر به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا خدمات خود را به‌صورت خودکار ارائه کنند و تجربه مشتریان را بهبود بخشند.
 • امکان استفاده از پرداخت آنلاین: شما می‌توانید درگاه پرداخت آنلاین را به کانال‌ها و گروه‌ها اضافه کنید. این امکان به کسب‌وکارها این اجازه را می‌دهد که به‌راحتی محصولات خود را به‌فروش برسانند و درآمد خود را افزایش دهند.
 • افزایش آگاهی از برند: یکی از مهم‌ترین اهداف بازاریابی در تلگرام که تأثیر مستقیمی بر استراتژی فروش در تلگرام دارد، افزایش آگاهی از برند و معرفی آن به مخاطبان جدید است. تولید محتوای جذاب و بهینه‌سازی کانال تلگرام همراه با تبلیغات هدفمند، می‌تواند باعث افزایش آگاهی مخاطبان از برند شما شود.
 • هدایت ترافیک به وبسایت یا فروشگاه: استفاده از تلگرام برای هدایت ترافیک به وبسایت یا فروشگاه یک روش مؤثر و کارآمد است. استفاده از کال تو اکشن، اشتراک‌گذاری لینک وبسایت یا فروشگاه، درنظر گرفتن کدهای تخفیف و استفاده از ربات‌ها، می‌توانند رسیدن به این هدف را تسهیل کنند.
 • 7. افزایش تعامل کاربران: با اقداماتی همچون ایجاد نظرسنجی در تلگرام به‌راحتی می‌توانید تعامل کاربران با برند را افزایش دهید. از مزایای نظرسنجی تلگرام این است که کاربران می‌توانند به‌صورت ناشناس در آن شرکت کنند.
 با ایجاد نظرسنجی در تلگرام به‌راحتی می‌توانید تعامل کاربران با برند را افزایش دهید.
با ایجاد نظرسنجی در تلگرام به‌راحتی می‌توانید تعامل کاربران با برند را افزایش دهید.

خدمات مای‌افکس‌زون

تیم مای‌افکس‌زون که به‌عنوان پیشگام در عرصه دراپ ‌شیپینگ در ایران فعالیت می‌کند، زیرنظر سینا سینری و مشاوران متخصص، کارگاه‌های انتقال تجربه و ورکشاپ‌های آموزشی سودمندی مثل ورکشاپ دراپ شیپینگ در این زمینه ارائه می‌کند تا راهنمای شما در تجارت الکترونیک و موضوعاتی همچون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلا‌ چین و مواردی از این قبیل باشد و بتوانید کسب‌وکار موفقی داشته باشید.

روند رو به رشد شرکت‌هایی که از تلگرام برای افزایش دسترسی و افزایش فروش استفاده می‌کنند، در بسیاری از صنایع مشهود است. پایگاه کاربری گسترده و متنوع این پلتفرم به کسب‌وکارها فرصتی منحصربه‌فرد برای دستیابی به جمعیت زیاد و بازارهای متنوع را می‌دهد و آن را به ابزاری مؤثر برای تلاش‌های بازاریابی و پیاده‌سازی استراتژی فروش در تلگرام تبدیل می‌کند.

منبع +++

چگونه در تلگرام کسب درآمد کنیم؟

کسب درآمد در تلگرام شامل روش‌های مختلفی مانند تبلیغ محصولات، محتوای مشوق، بازاریابی همکاری در فروش یا افیلیت و راه‌اندازی گروه‌ها و کانال‌های اختصاصی با محتوای ارزشمندی است که مخاطبین را جذب می‌کند.

چگونه کانال تلگرام را رایگان تبلیغ کنیم؟

برای تبلیغ کانال تلگرام خود بدون صرف هزینه، می‌توانید از سایر شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات متقابل در گروه‌های مرتبط، اشتراک‌گذاری منظم محتوای باکیفیت و بهینه‌سازی پروفایل کانال خود با کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید.

اشتراک گذاری:
Picture of مای اف اکس زون
مای اف اکس زون
مسیر اصولی کسب درآمد دلاری آنلاین و ورود به دنیای تجارت الکترونیک و موضوعاتی چون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *