شاپیفای یا ووکامرس: کدام بهتر است؟

شاپیفای یا ووکامرس
فهـــرست موضوعــــــــات

می‌خواهید یک فروشگاه آنلاین ایجاد کنید، ولی در انتخاب بین Shopify و WooCommerce دو دل هستید؟ این دو سیستم، از جمله برترین پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیک در دنیا به‌شمار می‌روند و هر کدام ویژگی‌ها و چالش‌های منحصر به‌فرد خود را دارند. در این مقاله، به بررسی این پرسش می‌پردازیم که کدام‌یک از دو پلت‌فرم شاپیفای یا ووکامرس برای کسب‌وکار دراپ شیپینگ،شما مناسب‌تر است.

تیم myfxzone زیرنظر مستقیم سینا سینری، اولین دراپ‌شیپر ایرانی مدیریت می‌شود. او توانست با کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ به درآمد میلیون دلاری برسد. سینا سینری تجربیات خود را در قالب دوره‌های آموزشی، به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، به وب‌سایت myfxzone مراجعه کنید.

مقایسه ووکامرس و شاپیفای

اگر قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ را دارید، ممکن است شاپیفای یا ووکامرس تنها گزینه‌های در دسترس شما باشند. به همین جهت شناخت دقیق آن‌ها، اهمیت بسیاری دارد. پیش از مقایسه این دو پلت‌فرم، بهتر است به‌عنوان یک دراپ‌شیپر، ویژگی‌های آن‌ها را به‌صورت کلی بدانید.

شاپیفای چیست؟

شاپیفای یک پلت‌فرم جامع تجارت الکترونیک است که امکان راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین با پرداخت امن و مدیریت موجودی را فراهم می‌کند. شما اگر یک دراپ‌شیپر هستید، می‌توانید بدون دغدغه‌های فنی مدیریت یک وب‌سایت، مانند میزبانی وب، امنیت و ذخیره‌سازی، از شاپیفای استفاده کنید. همچنین امکانات سفارشی‌سازی متنوعی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

شاپیفای یک پلت‌فرم جامع تجارت الکترونیک است که امکان راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین با پرداخت امن و مدیریت موجودی را فراهم می‌کند.
شاپیفای یک پلت‌فرم جامع تجارت الکترونیک است که امکان راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین با پرداخت امن و مدیریت موجودی را فراهم می‌کند.

ووکامرس چیست؟

ووکامرس، یک افزونه تجارت الکترونیک منبع باز است که برای وردپرس طراحی شده است. این افزونه به شما امکان می‌دهد تا از قابلیت‌های سیستم مدیریت محتوا CMS استفاده کرده و فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کنید.

ووکامرس به شما امکان می‌دهد تا از قابلیت‌های سیستم مدیریت محتوا CMS استفاده کرده و فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کنید.
ووکامرس به شما امکان می‌دهد تا از قابلیت‌های سیستم مدیریت محتوا CMS استفاده کرده و فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کنید.

یک پلت‌فرم تجارت الکترونیک، باید چه ویژگی‌هایی داشته‌باشد؟

اگر قصد انتخاب بین شاپیفای یا ووکامرس را دارید، شناخت هریک از ویژگی‌های زیر می‌تواند به انتخاب‌های مناسبی ختم شود.

 • هزینه: هزینه‌ اولیه برای راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین باید در نظر گرفته شود.
 • سهولت استفاده: پلتفرم باید طوری طراحی شده باشد که حتی برای کاربران تازه‌کار نیز قابل استفاده باشد.
 • روش‌های پرداخت: پشتیبانی از روش‌های پرداخت متعدد، مانند PayPal, Stripe و سایر پردازنده‌های پرداخت الکترونیکی ضروری است.
 • هماهنگی: باید با سایر سرویس‌ها هماهنگ باشد تا بتواند کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ را توسعه دهد.
 • تطبیق‌پذیری: پلت‌فرم مورد نظر باید قابلیت توسعه و رشد همراه با کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ را داشته‌باشد.

ویژگی‌های کلیدی شاپیفای و ووکامرس چیست؟

این دو پلت‌فرم فروشگاه‌ساز، دارای ویژگی‌های کلیدی هستند که آن‌ها را از یک‌دیگر متمایز می‌کند. اگر یک دراپ‌شیپر هستید و در دو راهی انتخاب شاپیفای یا ووکامرس قرار گرفته‌اید، به ادامه مطلب توجه کنید.

دو پلت‌فرم فروشگاه‌ساز شاپیفای یا ووکامرس، از نظر هزینه‌های استفاده با هم متمایز هستند.
دو پلت‌فرم فروشگاه‌ساز شاپیفای یا ووکامرس، از نظر هزینه‌های استفاده با هم متمایز هستند.

مقایسه هزینه‌های شاپیفای و ووکامرس

هنگامی که صحبت از راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین به میان می‌آید، یکی از اولین و مهم‌ترین عواملی که توسط صاحبان کسب‌وکار در نظر گرفته می‌شود، هزینه است. درک هزینه‌های جاری و اولیه، از جمله خرید افزونه‌ها و نرم‌افزارهای لازم، برای موفقیت یک کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ حیاتی است. با مقایسه هزینه‌های این دو برنامه، در نهایت به این نتیجه می‌رسید که شاپیفای یا ووکامرس، کدام‌یک برای بیزینس شما بهتر است.

هزینه‌های استفاده از شاپیفای

Shopify به کاربران امکان می‌دهد تا با سهولت، فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کنند. این پلت‌فرم پلن‌های متنوعی ارائه می‌دهد که از 29 دلار در ماه شروع می‌شود و به 79 دلار و 299 دلار در ماه برای پلن‌های پیشرفته‌تر خلاصه می‌شود. هر پلن شامل نام دامنه، گواهینامه SSL و میزبانی وب است. پلن ابتدایی، امکاناتی نظیر افزودن محصولات نامحدود، دو حساب کاربری و فضای ذخیره‌سازی بی‌پایان را فراهم می‌آورد.

با این‌حال، پلن پایه برخی از افزونه‌های پیشرفته‌ را ندارد؛ البته در پلن‌های حرفه‌ای‌تر امکانات بیش‌تری ارائه می‌شود. شما به‌عنوان یک دراپ‌شیپر می‌توانید مطابق با نیاز خود از پلن‌های ارزان یا گران آن استفاده کنید.

هزینه‌های استفاده از ووکامرس

ووکامرس یک افزونه منبع باز برای وردپرس است که به‌صورت رایگان قابل دسترسی است. با این‌حال، برای شروع کار با WooCommerce، نیاز به تهیه نام دامنه، گواهینامه SSL و یک حساب میزبانی وردپرس دارید.

هزینه‌های مرتبط با نام دامنه می‌تواند متغیر باشد. هزینه میزبانی نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. شاید در نگاه اول هزینه‌های اولیه برای راه‌اندازی یک فروشگاه WooCommerce نسبت به Shopify کم‌تر باشد، ولی به‌عنوان یک دراپ‌شیپر باید کیفیت امکاناتی که شاپیفای یا ووکامرس در اختیارتان قرار می‌دهد را در نظر بگیرید.

مقایسه ووکامرس و شاپیفای از نظر سهولت در استفاده

بسیاری از کاربرانی که به‌دنبال راه‌اندازی فروشگاه آنلاین هستند، در زمینه طراحی و توسعه وب تخصص ندارند. حتی کسانی که با این حوزه‌ها آشنایی دارند، به‌دنبال استفاده از پلت‌فرمی هستند که کار با آن آسان باشد. در این‌جا به بررسی و مقایسه کاربردی بودن دو پلت‌فرم می‌پردازیم تا ببینیم شاپیفای یا ووکامرس، کدام‌یک کاربرپسندتر هستند.

دو پلت‌فرم شاپیفای و ووکامرس از نظر طراحی، توسعه وب و افزودن محصولات تفاوت‌های چشمگیری دارند.
دو پلت‌فرم شاپیفای و ووکامرس از نظر طراحی، توسعه وب و افزودن محصولات تفاوت‌های چشمگیری دارند.

شاپیفای و سهولت استفاده از آن

Shopify یک پلت‌فرم فروشگاه‌ساز است که نیازی به نصب، مدیریت یا به‌روزرسانی نرم‌افزار ندارد. با کمک این برنامه می‌توانید نگرانی‌های مربوط به امنیت، عمل‌کرد، پشتیبان‌گیری و سازگاری با افزونه‌ها و سرویس‌ها را کنار بگذارید. با ثبت‌نام در Shopify، می‌توانید به سرعت وب‌سایت خود را طراحی کرده و محصولاتتان را در آن اضافه کنید.

شاپیفای امکان افزودن المان‌ها به صفحه از طریق کشیدن و رها کردن را فراهم می‌کند. محدودیت اصلی Shopify این است که تنها می‌توانید از ابزارها و افزونه‌هایی که توسط Shopify طراحی شده‌اند استفاده کنید. با این‌حال، تعداد افزونه‌ها و قالب‌های موجود در Shopify برای راه‌اندازی و گسترش فروشگاه آنلاین کافی است.

ووکامرس و سهولت استفاده از آن

برخلاف Shopify، ووکامرس یک پلت‌فرم میزبانی قوی ندارد. بنابراین نصب، به‌روزرسانی و پشتیبان‌گیری از آن بر عهده شماست. شاید مجبور شوید از یک متخصص برای پیش‌برد کارها و امنیت وب‌سایتتان کمک بگیرید. ووکامرس انعطاف‌پذیری بالایی در سفارشی‌سازی دارد و با بیش از 55000 افزونه، تقریباً هر قابلیتی را می‌توانید به وب‌سایت خود اضافه کنید.

ووکامرس امکان طراحی خودکار وب‌سایت را ندارد، اما می‌توانید از صفحه‌سازهای هزینه‌ای وردپرس برای این منظور استفاده کنید. البته این امکانات رایگان نیستند و باید برای استفاده از آن‌ها مبالغ متغیری را پرداخت کنید. همچنین بزرگ‌ترین چالش ووکامرس این است که نیاز به دانش فنی دارد و استفاده از آن ساده نیست.

ووکامرس امکان طراحی خودکار وب‌سایت را ندارد، اما می‌توانید از صفحه‌سازهای هزینه‌ای وردپرس برای این منظور استفاده کنید.
ووکامرس امکان طراحی خودکار وب‌سایت را ندارد، اما می‌توانید از صفحه‌سازهای هزینه‌ای وردپرس برای این منظور استفاده کنید.

مقایسه روش‌های پرداخت در شاپیفای و ووکامرس

در کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ، انتخاب درگاه پرداخت مناسب می‌تواند تفاوت بزرگی در بیزینس شما ایجاد کند. بنابراین بیایید نگاهی به روش‌های پرداخت، در این دو سیستم محبوب بیندازیم و ببینیم شاپیفای یا ووکامرس چگونه می‌توانند با انواع روش‌های پرداخت سازگار باشند.

پرداخت در شاپیفای

شاپیفای امکان پرداخت‌های متنوعی را پیش روی شما می‌گذارد، از جمله یک روش انحصاری که با همکاری Stripe ارائه شده است. اما این امکانات با هزینه‌‌هایی همراه است، 2% کمیسیون برای هر تراکنش که البته با ارتقا به بسته حرفه‌ای، به 0.5% کاهش می‌یابد.

شاپیفای امکان پرداخت‌های متنوع با کمیسیون 2% برای هر پرداخت را پیش روی شما می‌گذارد.
شاپیفای امکان پرداخت‌های متنوع با کمیسیون 2% برای هر پرداخت را پیش روی شما می‌گذارد.

پرداخت در ووکامرس

ووکامرس با ارائه درگاه‌های پیش‌فرضی چون PayPal و Stripe، مانند شاپیفای عمل می‌کند. البته نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که با ووکامرس، کنترل نسبتاً بیش‌تری بر هزینه‌های پرداخت خود دارید و می‌توانید با انتخاب درگاه پرداخت مناسب، به بهینه‌سازی تجارت الکترونیک خود بپردازید.

مقایسه شاپیفای و ووکامرس از نظر پشتیبانی از افزونه‌ها

در دنیای پر رقابت دراپ‌شیپینگ، انتخاب پلت‌فرمی که همچون چاقوی سوئیسی همه‌کاره باشد، حیاتی است. این‌جاست که شاپیفای، همچون یک قهرمان به میدان می‌آید. شاپیفای پلت‌فرمی با انبوهی از افزونه‌ها و ابزارهای جانبی است تا کسب‌وکار شما را به سطح بالاتری برساند. البته این قهرمان تنها نیست، ووکامرس به‌عنوان رقیب شاپیفای شناخته می‌شود. اگر یک دراپ‌شیپر هستید، از بین شاپیفای یا ووکامرس، امکانات کدام‌یک توجه شما را به خودش جلب کرده است؟

شاپیفای و پشتیبانی از افزونه‌ها    

شاپیفای با API قدرت‌مند و فروشگاه اپلیکیشنی مجهز، مانند یک بازار بزرگ عمل می‌کند که در آن می‌توانید افزونه‌های مورد نیازتان را بیابید. از ابزارهای سئو گرفته تا اپلیکیشن‌های بررسی محصولات، تخفیف‌ها و شمارش معکوس، همه و همه در این بازارچه دیجیتالی قابل دسترسی است. شاپیفای به شما امکان می‌دهد تا با هر بودجه‌ای، فروشگاه آنلاین خود را تجهیز کنید و یک کسب‌وکار دراپ‌شیپینگ حرفه‌ای بسازید.

شاپیفای با API قدرت‌مند و فروشگاه اپلیکیشنی مجهز، مانند یک بازار بزرگ عمل می‌کند که در آن می‌توانید افزونه‌های مورد نیازتان را بیابید.
شاپیفای با API قدرت‌مند و فروشگاه اپلیکیشنی مجهز، مانند یک بازار بزرگ عمل می‌کند که در آن می‌توانید افزونه‌های مورد نیازتان را بیابید.

ووکامرس و پشتیبانی از افزونه‌ها

ووکامرس با طیف گسترده‌ای از افزونه‌ها، به شما قدرت انتخاب بی‌پایانی می‌دهد. از درگاه‌های پرداخت گرفته تا بهینه‌سازی عمل‌کرد، هر آن‌چه که برای پیشبرد کسب‌وکارتان نیاز دارید، در ووکامرس موجود است.

شاپیفای یا ووکامرس، کدام‌یک مناسب دراپ‌شیپینگ هستند؟

دراپ‌شیپینگ یک مدل کسب‌وکار خرده‌فروشی است که در آن، فروشنده محصولات را بدون نگه‌داری آن‌ها در انبار خود به مشتریان عرضه می‌کند. وقتی مشتری سفارشی را ثبت می‌کند، فروشنده سفارش را به تأمین‌کننده یا تولیدکننده ارجاع می‌دهد و آن‌ها محصول را مستقیماً به مشتری ارسال می‌کنند. این روش به فروشنده اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد برای خرید و نگه‌داری موجودی، کسب‌وکار سودمندی را راه‌اندازی کند. اگر به این مدل از کسب‌وکار علاقه دارید دوره دراپ شیپینگ بسیار کمکتان می‌کند.

به‌دلیل هزینه‌های پایین، دراپ‌شیپینگ در گوشه و کنار جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری از کاربران می‌خواهند بدانند در میان شاپیفای یا ووکامرس، کدام‌یک برای دراپ‌شیپینگ بهتر عمل می‌کند.

دراپ‌شیپینگ با شاپیفای

در شاپیفای، وب‌سایت شما همانند یک فروشگاه آنلاین عمل می‌کند، جایی که مشتریان می‌توانند محصولات را مشاهده کرده، به سبد خرید اضافه و سپس پرداخت نهایی را انجام دهند.

با انتخاب تامین‌کنند‌گان مختلف، شما مسئول دریافت سفارشات هستید. Shopify با بازارهای معتبری چون Aliexpress و Alibaba و دیگران سازگار است که هر کدام شرایط عضویت و هزینه‌های خاص خود را دارند که باید هنگام راه‌اندازی وب‌سایت دراپ‌شیپینگ خود در شاپیفای در نظر بگیرید.

Shopify با بازارهای معتبری چون Aliexpress و Alibaba و تامین‌کنند‌گان مختلف دیگر سازگار است.
Shopify با بازارهای معتبری چون Aliexpress و Alibaba و تامین‌کنند‌گان مختلف دیگر سازگار است.

دراپ‌شیپینگ با ووکامرس

ووکامرس نیز یکی از گزینه‌های محبوب برای کسب‌وکارهای دراپ‌شیپینگ محسوب می‌شود. این پلت‌فرم امکان نصب ابزارهایی را می‌دهد که سفارشات، محصولات وارداتی و اجرای سفارشات را از طریق وب‌سایت شما مدیریت می‌کند. دراپ‌شیپینگ در ووکامرس ممکن است چالش برانگیز باشد، زیرا پیدا کردن تامین‌کنند‌گان معتبر و مدیریت سفارشات کمی دشوار است.

پشتیبانی از مشتریان در ووکامرس و شاپیفای

ووکامرس و شاپیفای هر دو به‌عنوان پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیک شناخته می‌شوند که با رابط کاربری آسان خود، تجربه‌ای روان و بی‌دردسر را برای کاربران فراهم می‌کنند. اما گاهی اوقات، حتی بهترین ما نیز ممکن است در مسیر کسب‌وکار الکترونیکی خود به کمک نیاز پیدا کنیم. بیایید نگاهی بیندازیم به این‌که چگونه شاپیفای یا ووکامرس در این لحظات حساس، بهترین عمل‌کرد را از خود نشان می‌دهند.

ووکامرس و شاپیفای هر دو به‌عنوان پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیک شناخته می‌شوند که با رابط کاربری آسان خود، تجربه‌ای روان و بی‌دردسر را برای کاربران فراهم می‌کنند.
ووکامرس و شاپیفای هر دو به‌عنوان پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیک شناخته می‌شوند که با رابط کاربری آسان خود، تجربه‌ای روان و بی‌دردسر را برای کاربران فراهم می‌کنند.

 پشتیبانی در شاپیفای

شاپیفای به‌عنوان یک برنامه کاربردی، امنیت و کنترل کاملی را بر نرم‌افزارهای خود اعمال می‌کند. این پلت‌فرم، با ارائه خدمات پشتیبانی از طریق چت زنده، تلفن، ایمیل و حتی توییتر، اطمینان حاصل می‌کند که کاربران هیچ‌گاه تنها نیستند. علاوه‌بر این، برای کسانی که ترجیح می‌دهند مشکلات خود را به‌صورت خودآموز حل کنند، Shopify مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انجمن‌های کاربری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

پشتیبانی در ووکامرس

ووکامرس با ارائه یک طیف وسیع از گزینه‌های پشتیبانی، اطمینان می‌دهد که کاربرانش در هر مرحله‌ای از طراحی وب‌سایت فروشگاهی، مورد حمایت قرار می‌گیرند. ووکامرس نیز انجمن‌های پشتیبانی را ارائه می‌دهد.

مقایسه امنیت در شاپیفای یا ووکامرس

شاپیفای و ووکامرس، سطح‌های مختلفی از امنیت را ارائه می‌دهند. در ادامه قصد داریم تا پارامترهای امنیتی را در هریک از این دو برنامه بررسی کنیم.

امنیت در ووکامرس

 • متن‌باز: ووکامرس به‌عنوان یک پلت‌فرم متن‌باز، امکان سفارشی‌سازی را فراهم می‌کند. این بدان معناست که شما می‌توانید هر بخش از فروشگاه خود را تغییر دهید.
 • مسئولیت امنیت: امنیت در ووکامرس به‌طور کامل بر عهده خود کاربر و سرویس میزبانی وب است. این شامل به‌روزرسانی‌های منظم، نصب گواهینامه‌های SSL و ایجاد پشتیبان‌های امنیتی است.
 • نیاز به دانش فنی: برای حفظ امنیت ووکامرس، داشتن دانش فنی و توجه به جزئیات فنی ضروری است.

امنیت در شاپیفای

 • هاست شده: شاپیفای به‌عنوان یک سرویس هاست شده، امنیت را به‌صورت خودکار مدیریت می‌کند و نیازی به دانش فنی برای حفظ امنیت نیست.
 • امنیت پیشرفته: شاپیفای دارای سیستم‌های امنیتی پیشرفته است که به‌طور مداوم برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و حملات احتمالی مانیتور می‌شوند.
 • راحتی استفاده: با شاپیفای، نگرانی‌های مربوط به جنبه‌های فنی مدیریت یک وب‌سایت فروشگاهی مانند هاست، امنیت و ذخیره‌سازی را نخواهید داشت.
شاپیفای به‌عنوان یک سرویس هاست شده، امنیت را به‌صورت خودکار مدیریت می‌کند و نیازی به دانش فنی برای حفظ امنیت نیست.
شاپیفای به‌عنوان یک سرویس هاست شده، امنیت را به‌صورت خودکار مدیریت می‌کند و نیازی به دانش فنی برای حفظ امنیت نیست.

خدمات myfxzone

تیم myfxzone زیر نظر مستقیم سینا سینری، اولین دراپ‌شیپر ایرانی مدیریت می‌شود. این مجموعه در بخش‌های مختلفی مانند وب 3، دراپ شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و حوزه‌های مرتبط با آن فعالیت می‌کند. اگر شاپیفای را برای وب‌سایت فروشگاهی خود انتخاب کردید و به‌دنبال کمک تخصصی‌تر هستید، می‌توانید از کارشناسان myfxzone کمک بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت مای اِف ایکس زون مراجعه کنید.

امروزه دراپ‌شیپرها به‌دنبال پلت‌فرم مناسبی هستند که تمام نیازهای کسب‌وکارشان را برطرف کند. دراپ‌شیپرهای تازه‌کار ممکن است در سر دوراهی انتخاب شاپیفای یا ووکامرس قرار بگیرند. مطمئناً شاپیفای با قابلیت‌ها و امکانات متنوعی که دارد، بهترین و بدون دردسرترین انتخاب آن‌ها خواهد بود.

منبع ++

آیا می توانیم از شاپیفای به ووکامرس نقل مکان کنیم یا بالعکس؟

بله، مهاجرت بین هر دو پلت‌فرم امکان‌پذیر است، اما این فرآیند می‌تواند پیچیده باشد و ممکن است به کمک حرفه‌ای نیاز داشته‌باشد.

کارمزد تراکنش برای شاپیفای یا ووکامرس چقدر است؟

شاپیفای کارمزد تراکنش را دریافت می‌کند، مگر این‌که از Shopify Payments استفاده کنید. این در‌حالی‌ست که ووکامرس هیچ کارمزد تراکنش دریافت نمی‌کند، اما شما برای درگاه پرداخت باید هزینه‌های بانکی پرداخت کنید.

کدام پلت‌فرم برای مقیاس‌پذیری بهتر است؟

شاپیفای به‌دلیل زیرساخت‌های قوی که دارد، برای مقیاس‌پذیری بهتر در نظر گرفته می‌شود. ووکامرس نیز می‌تواند مقیاس‌پذیر باشد، اما ممکن است برای اطمینان از عمل‌کرد مناسبش، به نظارت فنی بیش‌تری نیاز داشته‌باشد.

اشتراک گذاری:
Picture of مای اف اکس زون
مای اف اکس زون
مسیر اصولی کسب درآمد دلاری آنلاین و ورود به دنیای تجارت الکترونیک و موضوعاتی چون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *