MOQ چیست؟ راهنمای کامل MOQ در تجارت الکترونیک

MOQ
فهـــرست موضوعــــــــات

در این متن قصد داریم با شما درباره‌ یک روش جالب و مدرن برای فروش محصولات صحبت کنیم. این روش دراپ‌شیپینگ نام دارد و به این معنی است که شما می‌توانید محصولات مورد علاقه‌ خود را بدون خریداری یا نگهداری آن‌ها، به مشتریانتان بفروشید. چگونه؟ خیلی ساده. شما فقط کافی است از یک تامین‌کننده معتبر، محصولاتی که می‌خواهید را سفارش دهید و او به نام شما، آن‌ها را به مشتریانتان ارسال کند. شاید بپرسید که این روش چه فوایدی برای شما دارد؟ با کمک این سیستم می‌توانید مشتریان بین‌المللی برای خود پیدا کنید. همچنین دیگر نگران مسائل انبارداری و حمل‌ونقل نیز نخواهید بود. شما می‌توانید از بین تنوع بی‌نظیری از محصولات، آن‌هایی که دوست دارید را انتخاب کنید و کسب‌وکار دراپ شیپینگ خود را راه‌اندازی کنید. البته این روش هم مانند هر روش دیگری، چالش‌های خود را دارد. یکی از این چالش‌ها این است که برخی از تامین‌کنندگان، شرایطی را برای سفارش محصولات تنظیم می‌کنند که شما باید آن‌ها را رعایت کنید. این شرایط مشخص می‌کنند که شما باید حداقل تعداد مشخصی از محصولات را سفارش دهید. این حداقل تعداد را به اختصار MOQ می‌گویند. در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که الزامات حداقل مقدار سفارش چیست و چگونه می‌توانید با آن کنار بیایید. خوشبختانه تیم myfxzone که تجربه زیادی در این زمینه دارد، می‌تواند به شما راهنمایی‌های ارزشمندی ارائه دهد.

MOQ دقیقا چیست؟

MOQ مفهوم مهمی در خریدوفروش محصولات محسوب می‌شود که اهمیت زیادی در دراپ شیپینگ دارد. این مفهوم حداقل مقدار سفارش نام دارد و به شما نشان می‌دهد که برای سفارش یک محصول، باید چه تعدادی از آن‌را از تامین‌کننده بخواهید. تامین‌کنندگان از اصطلاح حداقل مقدار سفارش استفاده می‌کنند تا از این‌که در سفارش‌های کوچک ضرر نکنند، مطمئن شوند. چون برای تولید و ارسال محصولات، هزینه‌هایی وجود دارد که باید توسط تامین‌کننده پرداخت شود.

 تامین‌کنندگان از اصطلاح MOQ استفاده می‌کنند تا از این‌که در سفارش‌های کوچک ضرر نکنند، مطمئن شوند.
تامین‌کنندگان از اصطلاح MOQ استفاده می‌کنند تا از این‌که در سفارش‌های کوچک ضرر نکنند، مطمئن شوند.

فرمول MOQ چیست؟

برای محاسبه حداقل مقدار سفارش می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

MOQ = (Fixed Costs / (Selling Price – Variable Costs)) * (1 + Desired Profit Margin)

در این فرمول، Fixed Costs هزینه‌های ثابتی هستند که با تعداد واحدهای تولید شده تغییر نمی‌کنند، مثل اجاره، حقوق و تجهیزات.

 Variable Costs هزینه‌های متغیری هستند که با تعداد واحدهای تولید شده تغییر می‌کنند، مثل مواد اولیه، بسته‌بندی و حمل‌ونقل.

Selling Price قیمت فروش هر واحد از محصول است.

 Desired Profit Margin سود مورد نظر تامین‌کننده از هر سفارش است.

برای مثال، فرض کنید یک تامین‌کننده داده‌های زیر را دارد:

 Fixed Costs = $10,000 per month

 Variable Costs = $2 per unit

 Selling Price = $5 per unit

 Desired Profit Margin = 20%

با استفاده از فرمول MOQ به‌صورت زیر محاسبه می‌شود.

MOQ = ($10,000 / ($5 – $2)) * (1 + 0.2) = 8,333 units

این بدان معناست که تامین‌کننده باید حداقل 8,333 واحد در هر ماه بفروشد تا هزینه‌های تولید را پاسخ‌گو باشد و 20% سود کند.

البته این فرمول تنها روش محاسبه حداقل مقدار سفارش نیست. بعضی از تامین‌کنندگان ممکن است از عوامل دیگری مثل تقاضای بازار، سطح موجودی، رقابت و ترجیحات مشتری برای تعیین Minimum order quantity خود استفاده کنند. بنابراین مهم است که با تامین‌کننده خود ارتباط برقرار کنید و بهترین، حداقل مقدار سفارش را برای کسب‌وکار خود تعیین کنید.

شیوه‌های محاسبه حداقل مقدار سفارش چگونه است؟

MOQ به دو روش محاسبه می‌شود، یکی بر اساس تعداد واحدها و دومی بر اساس ارزش کل سفارش. بهتر است این دو شیوه را با یک مثال ساده بررسی کنیم.

روش اول

فرض کنید شما می‌خواهید خودکارهایی را که هر کدام 0.20 دلار قیمت دارند، بخرید. تامین‌کننده شما حداقل مقدار سفارش را برای خودکار 1000 واحد تعیین کرده است. این یعنی شما نمی‌توانید کم‌تر از 1000 خودکار سفارش دهید. در واقع شما باید حداقل 200 دلار (1000 × 0.20) برای خرید این محصول پرداخت کنید.

روش دوم

حداقل مقدار سفارش برای محصولات مختلف متفاوت است. بعضی از محصولات هزینه تولید بالایی دارند و تامین‌کنندگان نمی‌توانند آن‌ها را با قیمت پایین بفروشند. بنابراین حداقل مقدار سفارش آن‌ها کم‌تر است. مثل لوازم الکترونیکی گران‌قیمت، جواهرات قیمتی، مبلمان و سایر کالاهای مشابه در لیست MOQ پایین قرار می‌گیرند.

مشکلات و فرصت‌های Minimum order quantity برای دراپ‌شیپرها چیست؟

حداقل مقدار سفارش می‌تواند برای شما مشکل ایجاد کند. چون ممکن است نتوانید یا اصلا نخواهید که این تعداد از محصولات را بفروشید. پس باید دقت کنید و با تامین‌کنندگانی وارد همکاری شوید که MOQ کم یا صفر دارند. البته پارامتر حداقل مقدار سفارش هم می‌تواند برای شما فرصت باشد. چون اگر توانایی و اعتمادبه‌نفس داشته‌باشید که محصولات را بفروشید، می‌توانید در نهایت با تامین‌کنندگان در مورد این شرط مذاکره کنید و قیمت بهتری بگیرید.

حداقل مقدار سفارش تعیین شده از سوی تامین‌کننده‌ها یکی از عوامل مؤثر بر مدیریت موجودی شما هستند.
حداقل مقدار سفارش تعیین شده از سوی تامین‌کننده‌ها یکی از عوامل مؤثر بر مدیریت موجودی شما هستند.

تاثیر Minimum order quantity بر موجودی چیست؟

حداقل مقدار سفارش تعیین شده از سوی تامین‌کننده‌ها یکی از عوامل مؤثر بر مدیریت موجودی شما هستند. این عامل تعیین می‌کند که چه مدت باید موجودی شما را نگهداری کنند، چه تعداد سفارش ثبت کنند و چه فضایی را برای ذخیره‌سازی موجودی شما اختصاص دهند.

بنابراین، برآورده کردن این شرط تامین‌کننده‌ها برای بهینه‌سازی موجودی شما اهمیت دارد. در صورتی که شما قادر به برآورده کردن حداقل مقدار سفارش تامین‌کننده‌ها نباشید، باید به دنبال تامین‌کننده‌های دیگری بگردید یا برای خرید مقادیر کم‌تر از MOQ، هزینه‌های بیش‌تری را پرداخت کنید.

Minimum order quantity بالا

اگر با تامین‌کنندگانی که MOQ بالایی دارند کار می‌کنید، باید موجودی زیادی سفارش بدهید که این امر ممکن است زمان زیادی را در برگیرد. با سفارش بزرگ‌تر، موجودی‌های شما جای بیش‌تری می‌گیرند و پول زیادی را هم به خود اختصاص می‌دهند. همین‌طور ممکن است تولید محصولاتی که سفارش داده‌اید خیلی طول بکشند و باعث نارضایتی مشتریان شوند.

Minimum order quantity کم

وقتی از تامین‌کنندگانی که حداقل مقدار سفارش پایین‌تری دارند محصول می‌خرید، موجودی کم‌تری دارید، اما با توجه به تقاضای مشتریان، باید موجودی‌های خود را زودتر تکمیل کنید که ممکن است هزینه‌های اداری یا حمل‌ونقل را بالا ببرد.

اما MOQ کم، پول شما را در گردش می‌اندازد. این روش کار باعث می‌شود موجودی‌هایتان به‌روز باشند و قدیمی نشوند. معمولاً محصولاتی که حداقل مقدار سفارش کمی برای آن‌ها در نظر گرفته شده، سود بیش‌تری دارند.

MOQ کم، پول شما را در گردش می‌اندازد. این روش کار باعث می‌شود موجودی‌هایتان به‌روز باشند و قدیمی نشوند.
MOQ کم، پول شما را در گردش می‌اندازد. این روش کار باعث می‌شود موجودی‌هایتان به‌روز باشند و قدیمی نشوند.

مزایای MOQ چیست؟

حداقل مقدار سفارش، فواید زیادی برای شما و تامین‌کنندگان دارد. از یک طرف، با رعایت این شرط، شما به تامین‌کنندگان کمک می‌کنید تا سود خود را از فروش محصولات حفظ کنند. از طرف دیگر، شما می‌توانید با کنترل بهتر موجودی خود و کاهش هزینه‌های خرید، بهینه‌سازی مالی انجام دهید.

مزایای MOQ برای تامین‌کنندگان

بهبود جریان نقدی

تامین‌کنندگان با تنظیم Minimum order quantity، جریان نقدی خود را بهبود می‌بخشند. آن‌ها هزینه کل موجودی خود را با هزینه‌های دیگری که برای رسیدن به سود مطلوب باید پرداخت کنند، مقایسه می‌کنند. اگر این موضوع را به درستی مدیریت کنند، جریان نقدی آن‌ها سالم‌تر و پیش‌بینی پذیرتر خواهد بود.

پرداخت هزینه کم‌تر بابت نگهداری محصولات

برخی از تامین‌کنندگان فقط زمانی کالا تولید می‌کنند که خریداری پیدا شود که شرط حداقل مقدار سفارش آن‌ها را رعایت کند. این باعث می‌شود که تامین‌کنندگان هزینه‌های کم‌تری را بابت نگهداری و انبار کردن محصولات بپردازند.

برخی از تامین‌کنندگان فقط زمانی کالا تولید می‌کنند که خریداری پیدا شود که شرط حداقل مقدار سفارش آن‌ها را رعایت کند.
برخی از تامین‌کنندگان فقط زمانی کالا تولید می‌کنند که خریداری پیدا شود که شرط حداقل مقدار سفارش آن‌ها را رعایت کند.

تامین امنیت مالی

همان‌طور که گفته شد، تامین‌کنندگان MOQهایی را تعیین می‌کنند که سود مشخصی را برای آن‌ها تضمین کند. تامین‌کنندگان معمولا فقط زمانی سفارشات جدید را قبول می‌کنند که مقدار آن‌ها به سطحی برسد که تمام هزینه‌ها را جواب بدهد. این بدان معناست که حتی یک حداقل مقدار سفارش کم نیز امنیت مالی لازم را برای تامین‌کنندگان فراهم می‌کند.

مزایای MOQ برای خریداران

کاهش هزینه‌ها

شما به‌عنوان یک دراپ‌شیپر و خریدار وقتی با تامین‌کننده‌ای همکاری می‌کنید که Minimum order quantity دارد، قطعاً می‌دانید که کالاها را با قیمت مناسب‌تری خریداری می‌کنید. خرید عمده محصولات، موجب می‌شود که هزینه‌های شما کاهش یابد و سودتان نیز افزایش یابد.

تقویت روابط همکاری

ممکن است مقدار سفارشات شما با Minimum order quantity تامین‌کننده هم‌خوانی نداشته‌باشد. در این صورت، باید با تامین‌کننده خود تبادل نظر کنید تا به یک توافق برسید. این گفتگوها می‌تواند روابط و همکاری طولانی مدت شما را با تامین‌کننده تقویت کند.

خرید عمده محصولات، موجب می‌شود که هزینه‌های شما کاهش یابد و سودتان نیز افزایش یابد.
خرید عمده محصولات، موجب می‌شود که هزینه‌های شما کاهش یابد و سودتان نیز افزایش یابد.

اشتباهات رایج در هنگام محاسبه MOQ چیست؟

  • شما به‌عنوان یک دراپ‌شیپر ممکن است یک اشتباه متداول را انجام دهید که آن‌هم تعریف نادرست از حداقل مقدار سفارش است. شما باید با تامین‌کننده صحبت کنید و منظور واقعی او را متوجه شوید. باید بدانید که منظور او از Minimum order quantity به تعداد یک محصول، یک جعبه، یک پالت یا حتی یک کانتینر اشاره دارد؟
  • شاید شما و تامین‌کننده از واحد‌های مختلفی برای اندازه‌گیری استفاده می‌کنید. ممکن است شما به تعداد قطعات فکر کنید، اما اگر تامین‌کننده با مقیاس وزن کار می‌کند، ممکن است سیستم‌های یک‌دیگر را درک نکنید و شما بیش از مقدار مورد نیازتان سفارش دهید.

تفاوت بین EOQ و MOQ چیست؟

EOQ یا Economic Order Quantity به معنی مقدار اقتصادی سفارش است و نشان می‌دهد که چه میزان از یک کالا را باید سفارش دهید تا هزینه‌های مربوط به سفارش و نگه‌داری، کم‌ترین مقدار ممکن را به خود اختصاص دهد.

Minimum Order Quantity به معنی حداقل مقدار سفارش است و نشان می‌دهد که یک تامین‌کننده حداقل چه تعداد از یک کالا را برای یک سفارش قبول می‌کند. EOQ بر اساس محاسبه هزینه‌های سفارش و نگه‌داری تعیین می‌شود، در‌حالی که MOQ بر اساس شرایط و الزامات تامین‌کننده تعیین می‌شود.

Minimum Order Quantity به معنی حداقل مقدار سفارش است و نشان می‌دهد که یک تامین‌کننده حداقل چه تعداد از یک کالا را برای یک سفارش قبول می‌کند.
Minimum Order Quantity به معنی حداقل مقدار سفارش است و نشان می‌دهد که یک تامین‌کننده حداقل چه تعداد از یک کالا را برای یک سفارش قبول می‌کند.

راه‌حل مناسب برای زمانی که نتوانید حداقل مقدار سفارش تنظیم را برآورده کنید

هنگامی که در سمت خریدار هستید در برخی موارد، حداقل مقدار سفارش، کمی ترسناک به‌نظر می‌رسد، به‌خصوص اگر یک dropshipper باشید با چالش‌های مهمی روبرو می‌شوید. برای دراپ‌شیپرها، کار با تامین‌کنندگان dropshipping بدون MOQ گزینه بهتر و ایمن‌تری محسوب می‌شود. با این‌حال، اگر می‌خواهید از مزایای همکاری با تامین‌کنندگان با حداقل مقدار سفارش بهره ببرید، اما نمی‌توانید حداقل نیاز سفارش آن‌ها را برآورده کنید، در اینجا چند راه‌کار برای شما وجود دارد.

کاهش سفارشات

این مرحله روشن است، ولی اجرای آن کار آسانی نیست. بعضی از dropshipper ها این را در نظر نمی‌گیرند که تامین‌کنندگان نیازی ندارند با آن‌ها موافقت کنند. گاهی می‌توانند حداقل مقدار سفارش را تا 20٪ کم کنند. برای مثال شما به‌عنوان یک دراپ‌شیپر می‌توانید به فروشنده بگویید که اولین بار است که از او خرید می‌کنید. بگویید که می‌خواهید با مقدار کم‌تر همکاری خود را با او شروع کنید.

پیاده‌سازی سیستم پیش سفارش

اگر پول کمی دارید و نمی‌توانید حداقل سفارش فروشنده را برآورده کنید، این امکان برای شما وجود دارد که از مشتریانتان پول بگیرید. شاید بپرسید چطور؟ با این کار که قبل از فرستادن کالا از مشتریان سفارش بگیرید. در این‌حالت می‌توانید حداقل سفارش را برآورده کنید. این روش را فقط باید زمانی استفاده کنید که مشتریان خوب و وفاداری دارید.

چند چیز را با هم سفارش بدهید

با کمک این راه‌حل می‌توانید چند محصول مختلف از تامین‌کننده‌ای که با او همکاری می‌کنید، بگیرید. در این روش دیگر نیازی نیست که برای هر محصول، MOQ را رعایت کنید. البته هنوز باید حداقل تعداد کلی را رعایت کنید، ولی نیازی نیست همه از یک نوع محصول باشند.

یک تامین‌کننده دراپ‌شیپینگ دیگر پیدا کنید

اگر روش‌های قبلی را امتحان کردید و فهمیدید که برای شما خوب نیستند، می‌توانید یک تامین‌کننده دیگر پیدا کنید که Minimum order quantity کم‌تری داشته‌باشد یا اصلا چنین شرایطی نداشته‌باشد.

برای دراپ‌شیپرها، کار با تامین‌کنندگان dropshipping بدون MOQ گزینه بهتر و ایمن‌تری محسوب می‌شود.
برای دراپ‌شیپرها، کار با تامین‌کنندگان dropshipping بدون MOQ گزینه بهتر و ایمن‌تری محسوب می‌شود.

خدمات myfxzone

Myfxzone وب‌سایتی است که کارگاه‌ها و محصولات مرتبط با تجارت الکترونیک، دراپ شیپینگ، وب 3.0، NFT، بلاک‌چین و سایر فناوری‌های دیجیتال را ارائه می‌دهد. اگر شما به تجارت آنلاین علاقه دارید و می‌خواهید در حوزه تجارت آنلاین حرفه‌ای شوید، کافی است در دوره دراپ شیپینگ ثبت‌نام کنید و از تجربیات مجموعه myfxzone کمک بگیرید.

این مجموعه از کارشناسان مجربی تشکیل شده است که در تمام بخش‌های تجارت الکترونیک تخصص کافی دارند و می‌توانند در تمام حوزه‌های آن، به‌خصوص حداقل مقدار سفارش یا Minimum order quantity شما را راهنمایی کنند تا بتوانید سفارشات خود را به درستی ثبت و ارسال کنید.

دراپ‌شیپینگ، روشی مدرن برای فروش محصولات است بدون این‌که نیازی به نگهداری یا انبار کردن آن‌‌ها وجود داشته‌باشد. برای شروع ورکشاپ دراپ شیپینگ، شما فقط باید از یک تامین‌کننده قابل اعتماد کالاهای خود را سفارش دهید. تامین‌کننده وظیفه دارد تا کالاهای مورد نیاز شما را تولید کند و به آدرسی که شما می‌خواهید، برای مشتریانتان ارسال کند. به‌این‌ترتیب می‌توانید به مشتریان جهانی دسترسی پیدا کنید و دیگر نگران مشکلات ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل نباشید. با این‌حال، این روش دارای چالش‌هایی است، مانند رعایت حداقل مقدار سفارش یا همان MOQ که از طرف تامین‌کننده تعیین می‌شود. برای حل این چالش، راه‌کارهای مفیدی وجود دارد.

منبع ++++

حداقل مقدار سفارش MOQ چیست؟

حداقل مقدار سفارش، حداقل مقدار محصولی است که یک تامین‌کننده مایل است در یک سفارش به خریدار بفروشد.

چرا تامین‌کنندگان حداقل مقدار سفارش را تعیین می‌کنند؟

این پارامتر به‌طور معمول توسط تامین‌کنندگان یا تولید‌کنندگان تعیین می‌شود، هدف MOQ این است که اطمینان حاصل شود که تامین‌کننده می‌تواند از فروش سود کسب کند و هزینه‌های مربوط به تولید یا تحویل محصول را توجیه کند.

آیا می‌توان در مورد حداقل مقدار سفارش با تامین‌کننده مذاکره کرد؟

به‌عنوان یک دراپ‌شیپر، در برخی اوقات می‌توانید با تامین‌کننده وارد مذاکره شوید و با تنظیم شرایط جدید که مورد توافق دو طرف است، وارد معامله شوید.

اشتراک گذاری:
Picture of مای اف اکس زون
مای اف اکس زون
مسیر اصولی کسب درآمد دلاری آنلاین و ورود به دنیای تجارت الکترونیک و موضوعاتی چون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *