روش‌های گسترش کسب و کار اینترنتی با موفق‌ترین استراتژی‌ها

گسترش کسب و کار اینترنتی
فهـــرست موضوعــــــــات

شاید هر کسی بتواند یک فعالیت تجاری آنلاین راه‌اندازی کند، اما نکته کلیدی و بخش مشکل آن، گسترش کسب و کار اینترنتی است. این امر مستلزم داشتن زمان و بودجه‌ای است که بسیاری از مالکان کسب‌وکارهای آنلاین در اختیار ندارند. فناوری و اینترنت فرصت‌های شغلی بسیاری را در اختیار افراد قرار داده است که حتی بدون داشتن مهارت‌های تخصصی یا دانش اولیه در مورد استراتژی‌های کسب‌وکارهای اینترنتی هم بتوانند تا حدودی در فروش آنلاین موفقیت کسب کنند.

اما آموختن مهارت‌های پیشرفته می‌تواند درهای جدیدی را روی مشاغل باز کرده و باعث افزایش فروش آن‌ها و متعاقباً کسب درآمد بیشتر شود. بااین‌حال، رسیدن به موفقیت و تسخیر دنیای آنلاین تنها به داشتن مهارت فنی متکی نیست و در کنار آن نیاز به کار سخت و فداکاری نیز دارد.

توسعه موفقیت‌آمیز کسب‌وکار با یک برنامه‌ریزی استراتژیک شروع می‌شود. در این مقاله نکات کلیدی و استراتژی‌های سودمند در مورد توسعه کسب و کار اینترنتی را بررسی خواهیم کرد تا الهام‌بخش شما در توسعه و موفقیت تجاری باشد.

منظور از گسترش کسب و کار اینترنتی چیست؟

اگر بخواهیم توضیح ساده‌ای ارائه دهیم، گسترش کسب و کار اینترنتی فرآیندی است که هدف آن رشد یک شرکت و دستیابی به موفقیت‌های بیشتر است. این امر می‌تواند شامل جستجوی فرصت‌های تجاری جدید، ایجاد ارتباطات با مشتریان فعلی و حفظ آن‌ها، ورود به مشارکت‌های استراتژیک و طراحی برنامه‌های دیگر برای افزایش سود و سهم بازار باشد. اهداف کلیدی این فرآیند را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • هدف اصلی از توسعه کسب‌وکار، موفقیت بیشتر یک شرکت است.
 • می‌تواند اهداف زیادی مانند رشد فروش، گسترش کسب‌وکار، شکل‌گیری مشارکت‌های استراتژیک و افزایش سودآوری را شامل شود.
 • این فرآیند می‌تواند بر هر بخشی از یک شرکت، ازجمله فروش، بازاریابی، تولید، منابع انسانی، حسابداری، مالی، توسعه محصول و مدیریت فروش تأثیر بگذارد.
 • رهبران توسعه کسب‌وکار و اعضای تیم آن‌ها به طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها نیاز دارند.
توسعه کسب‌وکار فرآیندی است که به شرکت شما کمک می‌کند تا رابطه خود را با مشتریان بالقوه ایجاد کرده و آن را حفظ کند.
توسعه کسب‌وکار فرآیندی است که به شرکت شما کمک می‌کند تا رابطه خود را با مشتریان بالقوه ایجاد کرده و آن را حفظ کند.

با توجه به اینکه توسعه کسب و کار اینترنتی ارتباط نزدیکی با فروش دارد، لازم است که تفاوت بین آن‌ها را نیز به‌خوبی بشناسید.

توسعه کسب‌وکار فرآیندی است که به شرکت شما کمک می‌کند تا رابطه خود را با مشتریان بالقوه ایجاد کرده و آن را حفظ کند، با شخصیت مشتریان شرکت آشنا شود، آگاهی از برند را افزایش دهد و به‌دنبال فرصت‌های جدید برای افزایش رشد باشد.

در مقابل، تیم‌های فروش محصول یا خدمات را به مشتریان می‌فروشند و برای تبدیل سرنخ‌ها به مشتری تلاش می‌کنند. فعالیت‌های مرتبط با توسعه کسب‌وکار، کار یک فروشنده یا مدیر فروش را ساده‌تر می‌کند.

استراتژی‌های لازم برای گسترش کسب و کار اینترنتی

اکنون بیایید نگاهی به برخی از رایج‌ترین استراتژی‌های گسترش کسب و کار اینترنتی و روش تطبیق آن‌ها با آنچه که خریداران امروزی به‌دنبال آن هستند، بیندازیم.

1. بازار خود را مشخص و یک برند منحصربه‌فرد ایجاد کنید

اولین قدم برای توسعه کسب و کار اینترنتی این است که نیچ و بازار خود را به‌صورت دقیق مشخص کنید؛ یعنی باید تقاضای خاص و مخاطبین خاصی را که می‌توانید به آن‌ها خدمات یا محصولاتی ارائه دهید، مشخص کرده باشید. هنگامی که بازار خود را مشخص کردید، می‌توانید تمام توجه و منابع خود را روی این بازار متمرکز کرده و با ارائه‌ی آنچه که مشتریان می‌خواهند، کسب‌وکار خود را توسعه دهید. زمانی که نسبت به بازار خود شناخت کافی و دقیقی داشته باشید، می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ها و استراتژی‌های ساختاریافته و دقیقی در مورد چگونگی رشد کسب‌وکار خود ایجاد کنید.

این امر به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید یک برند منحصربه‌فرد داشته باشید. درعین‌حال، باید مطمئن باشید تقاضای کافی برای خدمات یا محصولاتی که می‌خواهید عرضه کنید وجود داشته باشد تا برند شما بتواند موفقیت کسب کند. یک کسب‌وکار آنلاین موفق و منحصربه‌فرد باید هدف مشخص و خصیصه جذاب نمودن یک محصول را داشته و در هر موقعیتی بتواند راه‌حل‌های نوآورانه‌ای ارائه دهد.

برای داشتن بهترین بازار باید تقاضای خاص و مخاطبین خاصی را که می‌توانید به آن‌ها خدمات یا محصولاتی ارائه دهید، مشخص کرده باشید.
برای داشتن بهترین بازار باید تقاضای خاص و مخاطبین خاصی را که می‌توانید به آن‌ها خدمات یا محصولاتی ارائه دهید، مشخص کرده باشید.

2. مخاطبین خود را به‌خوبی بشناسید

برای اینکه در گسترش کسب و کار اینترنتی خود موفق باشید، باید بدانید که مخاطب هدف شما چه کسانی هستند. هرچه بیشتر مخاطبین خود را بشناسید، بهتر می‌توانید به نیازهای آن‌ها پاسخ دهید و آن‌ها نیز بیشتر به سمت کسب‌وکار شما جذب خواهند شد.

شما باید تمام تلاش خود را برای درک رفتار و ترجیحات مشتری‌های خود انجام دهید و ایده روشنی از اینکه کسب‌وکار شما چه نوع افرادی را هدف قرار می‌دهد، داشته باشید. بدین طریق می‌توانید یاد بگیرید که آن‌ها چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند و براساس آن استراتژی‌های جدید مبتکرانه‌ای برای نزدیک شدن به آن‌ها تنظیم کنید.

نمودار عملکرد مشتری و مسیری که با شما طی کرده است، روندهای مشخصی را نشان می‌دهد که می‌توانید از آن برای ایجاد یک استراتژی ملموس برای افزایش تقاضای بازار و علاقه‌مند کردن مردم به کسب‌وکار خود استفاده کنید.

با استفاده از کلمات کلیدی که مخاطبان هدف شما به‌طور منظم جستجو می‌کنند، می‌توانید دید ارگانیک خود را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهید.
هرچه بیشتر مخاطبین خود را بشناسید، بهتر می‌توانید به نیازهای آن‌ها پاسخ دهید و آن‌ها نیز بیشتر به سمت کسب‌وکار شما جذب خواهند شد.

3. روی بازاریابی محتوا تمرکز کنید

بازاریابی محتوا به سرعت در حال پیشرفت است، زیرا تأثیر بسیار زیادی روی کسب‌وکارها دارد. برای اینکه بتوانید در گسترش کسب و کار اینترنتی خود موفق‌تر از دیگران باشید، لازم است که نسبت به آن‌ها مهارت‌های بازاریابی محتوای برتری داشته باشید.

محتوای باکیفیت می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند تا قدرت آنلاین خود را ایجاد کنید و ردپای دیجیتالی خود را بهبود بخشید. بهترین مزیت آن این است که داشتن محتوای خوب نیاز به هزینه‌ی کمی دارد، اما در مقابل می‌تواند بازدهی بسیار زیادی داشته باشد و کمک قابل توجهی به توسعه کسب و کار اینترنتی شما بکند. ازجمله روش‌های بازاریابی محتوا، می‌توان به وبلاگ‌نویسی، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ اشاره کرد:

وبلاگ‌نویسی

براساس تحقیقات، کسب‌وکارهایی که وبلاگ دارند، در مقایسه با آن‌هایی که وبلاگ ندارند، 67 درصد سرنخ بیشتری جذب می‌کنند. وبلاگ‌نویسی یک روش عالی برای جذب مخاطب برای کسب‌وکار آنلاین است. اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، می‌توانید بخشی از وب‌سایت خود را به وبلاگ‌نویسی اختصاص دهید. مطمئناً باید محتوایی برای وبلاگ خود تهیه کنید که پاسخگوی سؤالات مخاطبان هدف شما باشد تا بتواند آن‌ها را به سمت فروشگاه شما جذب کند و باعث توسعه‌ی آن شود. همچنین بهینه کردن محتوا برای موتورهای جستجو می‌تواند نقش بسزایی در جذب مخاطب داشته باشد.

وبلاگ‌نویسی به‌معنای ایجاد یک سایت یا وبلاگ و نوشتن مطالب مفید و جذاب در آن است.
اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، می‌توانید بخشی از وب‌سایت خود را به وبلاگ‌نویسی اختصاص دهید.

شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی با میلیون‌ها کاربر به‌صورت رایگان در دسترس هستند و این فرصت مغتنمی برای گسترش کسب و کار اینترنتی شما محسوب می‌شود. حضور مستمر در شبکه‌های اجتماعی به‌منظور به‌دست آوردن مخاطبین، بیشتر یک امر حیاتی است. هرچه بیشتر با مخاطبین هدف خود تعامل داشته باشید، وفاداری آن‌ها بیشتر می‌شود و درنتیجه کسب‌وکار شما هم سریع‌تر رشد می‌کند.

فراموش نکنید که دنبال‌کنندگان شما در شبکه‌های اجتماعی پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به مشتری وفادار را دارند. با افزایش حضور خود در شبکه‌های اجتماعی، به‌طور غیرمستقیم به معرفی و رشد کسب‌وکار خود کمک خواهید کرد.

ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ از همان ابتدای پیدایش ایمیل قدمت دارد و با گذشت زمان محبوبیت بیشتری نیز پیدا کرده است. امروزه ایمیل مارکتینگ هنوز هم یکی از ابزارهای موردعلاقه بازاریابان دیجیتالی محسوب می‌شود و یکی از معدود استراتژی‌ها برای رشد کسب‌وکار شماست که واقعاً کارساز است.

در بازاریابی ایمیلی، هم مشتریان بالقوه و هم مشتریان فعلی ایمیل‌هایی را دریافت می‌کنند که به‌طور خاص مورد هدف قرار می‌گیرند. از آنجایی که این ایمیل‌ها اغلب با مطابقت کامل با نیازهای خواننده سفارشی می‌شوند، شانس بیشتری برای تبدیل مخاطبین به مشتری و توسعه کسب و کار اینترنتی دارند.

بازاریابی ایمیلی می‌تواند به افزایش آگاهی، ترافیک، فروش و وفاداری مشتریان کمک کند.
بازاریابی ایمیلی می‌تواند به افزایش آگاهی، ترافیک، فروش و وفاداری مشتریان کمک کند.

4. روی بازاریابی ویدیویی سرمایه‌گذاری کنید

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای گسترش کسب و کار اینترنتی، بازاریابی ویدیویی است. تبلیغات ویدیویی بسیار سریع‌تر از هر نوع تبلیغات دیگری تأثیرگذار است. درواقع تحقیقات نشان داده که 64 درصد از مشتریان معمولاً پس از تماشای یک تبلیغ ویدیویی پاسخ می‌دهند.

همچنین، کسب‌وکارهایی که تبلیغات ویدیویی دارند، حدود 50 درصد بیشتر از آن‌هایی که تبلیغات ویدیویی ندارند، رشد می‌کنند. بازاریابی ویدیویی یک استراتژی کارآمد و مؤثر است که بیشتر از طریق پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب و ارائه وبینارها انجام می‌شود:

وبینارها

وبینارها یک روش بسیار کارآمد برای ارائه اطلاعات کسب‌وکار شما هستند. شما می‌توانید سخنرانی‌ها، کارگاه‌ها یا توضیحات محصول خود را در سایت یا شبکه‌های اجتماعی خود بارگذاری کنید. این ویدیوهای تعاملی این امکان را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند که محتوای موردنظر خود را به‌صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار دهند. در صورتی که وبینار کاملی ارائه دهید که مشتریان در پایان جلسه رضایت داشته باشند، مطمئناً به محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید واکنش نشان خواهند داد.

وبینارها این امکان را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند که محتوای موردنظر خود را به‌صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار دهند.
وبینارها این امکان را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند که محتوای موردنظر خود را به‌صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار دهند.

یوتیوب

یوتیوب یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی است که روزانه دو میلیارد کاربر مشغول تماشای ویدیوهای مختلف در آن هستند. کاملاً واضح است که چنین بستری، می‌تواند یک موقعیت بسیار عالی برای گسترش کسب و کار اینترنتی شما باشد. شما با داشتن یک کانال فعال در یوتیوب که مرتباً ویدیوهای جدیدی را در کانال خود بارگذاری می‌کنید، می‌توانید به‌راحتی به میلیون‌ها مخاطب دسترسی داشته باشید و آن‌ها را جذب کنید.

5. برای تبلیغات هزینه کنید

یکی دیگر از استراتژی‌های مؤثر در توسعه کسب و کار اینترنتی، هزینه کردن برای تبلیغات آنلاین است. تبلیغات در گوگل و شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام و فیسبوک می‌توانند بازار موردنظر شما را مورد هدف قرار دهند و به شما کمک کنند تا بدون تلاش زیاد کسب‌وکار خود را رونق و توسعه دهید. مطمئناً تبلیغی که منتشر می‌کنید باید جذاب و باکیفیت باشد تا مردم بتوانند با کسب‌وکار شما ارتباط برقرار کنند. بنابراین، اگر قرار است برای بازاریابی کسب‌وکار خود هزینه کنید، سعی کنید نوع محتوایی که منتشر می‌کنید را عاقلانه انتخاب کرده باشید تا بیشترین تأثیر را روی مخاطبین و جذب آن‌ها داشته باشد.

6. استراتژی مشارکت و گسترش کسب و کار اینترنتی

استراتژی مشارکت نیز یک روش فوق‌العاده برای گسترش کسب و کار اینترنتی با استفاده از تقسیم کار بازاریابی محتوا است. در این حالت، شما از طریق مشارکت با یک کسب‌وکار آنلاین دیگر که همسطح شما است، از موفقیت یکدیگر بهره‌مند می‌شوید و یک موقعیت برد-برد برای هر دو طرف ایجاد می‌شود.

بدین طریق، شما با حداقل تلاش اضافی، دسترسی به مخاطبین خود را دو برابر می‌کنید. اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را با استفاده از این استراتژی توسعه دهید، باید بدانید که انواع مختلفی همچون محتوای مشارکتی، بازاریابی مشترک، برگزاری وبینارهای مشترک و بسیاری موارد دیگر وجود دارد که می‌توانند در توسعه کسب و کار اینترنتی هر دو طرف مؤثر باشند.

در استراتژی مشارکت، شما از طریق مشارکت با یک کسب‌وکار آنلاین دیگر که همسطح شما است، از موفقیت یکدیگر بهره‌مند می‌شوید.
در استراتژی مشارکت، شما از طریق مشارکت با یک کسب‌وکار آنلاین دیگر که همسطح شما است، از موفقیت یکدیگر بهره‌مند می‌شوید.

7. از اهرم اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ یک ابزار بسیار قدرتمند برای کسب‌وکارهای آنلاین، به‌منظور دستیابی به مخاطبین گسترده‌تر و ایجاد اعتبار است. وقتی شما با استفاده از اینفلوئنسرهایی که دنبال‌کنندگان بسیار زیادی دارند کسب‌وکار خود را معرفی می‌کنید، می‌توانید مخاطبین پرشمار آن‌ها را جذب کرده و تبدیل به مشتریان بالقوه کنید. هنگام انتخاب اینفلوئنسرها، روی کسانی تمرکز کنید که با ارزش‌های برند شما هماهنگ هستند.

8. تعامل با مشتری را شخصی‌سازی کنید

شخصی‌سازی تعامل با مشتری یک رویکرد بسیار قدرتمند، به‌منظور گسترش کسب و کار اینترنتی و با هدف برقراری ارتباط با مخاطبان در سطحی عمیق‌تر و افزایش تعامل مشتری است. شما در این استراتژی پیام‌ها و پیشنهادات بازاریابی خود را براساس ترجیحات مشتری و رفتارها و تعاملات قبلی او تنظیم می‌کنید. این امر از طریق روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

 • توصیه‌های محصول سفارشی: از اطلاعات و تاریخچه مرور مشتری برای ارائه توصیه‌های شخصی شده محصول استفاده کنید. بدین وسیله، شما یک تجربه خرید لذت‌بخش و راحت را برای او فراهم خواهید کرد.
 • کمپین‌های ایمیلی هدفمند: ابتدا لیست ایمیل مشتری‌های خود را براساس علایق و رفتار آن‌ها دسته‌بندی کنید. سپس ایمیل‌های هدفمند با محتوای شخصی‌سازی شده، تبلیغات و توصیه‌های خرید محصول را براساس این دسته‌بندی‌ها برای مشتریان خود ارسال کنید.
 • محتوای تعاملی: شما می‌توانید در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود از عناصر تعاملی مانند آزمون‌ها، نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌ها، به‌منظور جمع‌آوری ترجیحات آن‌ها استفاده کنید.
 • پشتیبانی از گفتگوی مستقیم: در وب‌سایت خود از ابزار گفتگو و پشتیبانی مستقیم استفاده کنید تا در صورتی که مشتری نیاز به کمک و راهنمایی داشته باشد، بتوانید مستقیماً به سؤالات او پاسخ دهید. وقتی روی شخصی‌سازی و تعامل با مشتری تمرکز می‌کنید، می‌توانید وفاداری او را تقویت کنید، رضایت او را افزایش دهید و او را تشویق به خرید دوباره کنید.
در استراتژی تعامل با مشتری پیام‌ها و پیشنهادات بازاریابی خود را براساس ترجیحات مشتری و رفتارها و تعاملات قبلی او تنظیم کنید.
در استراتژی تعامل با مشتری پیام‌ها و پیشنهادات بازاریابی خود را براساس ترجیحات مشتری و رفتارها و تعاملات قبلی او تنظیم کنید.

برای توسعه کسب و کار اینترنتی به چه نکاتی باید توجه کرد

اگر هدف شما گسترش کسب و کار اینترنتی و دریافت سهم بیشتر از بازار است، باید نکات ضروری را در نظر داشته باشید؛ زیرا مجموعه عوامل مختلفی می‌توانند در رشد شما و رسیدن به موفقیت مؤثر باشند.

1. اهداف توسعه شرکت خود را مشخص کنید

به‌عنوان مالک یک کسب‌وکار کوچک، وقتی توسعه کسب و کار اینترنتی به ذهن شما می‌رسد، دانستن اینکه از کجا باید شروع کنید، می‌تواند سخت باشد. برای اینکه دید روشنی از چگونگی ایجاد یک برنامه رشد و توسعه مؤثر داشته باشید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا تمامی اهداف شرکت خود و چگونگی رسیدن به هر هدف را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که با اطمینان خاطر دقیقاً بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید.
 • سپس هر هدف را به مراحل قابل اجرا تقسیم کنید. (در این مرحله یک مشاور بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند)
 • در مرحله بعد، آن‌ها را براساس اهمیت و سطح فوریت اولویت‌بندی کنید.
 • زمان انجام وظایف تعیین شده را برنامه‌ریزی و سپس در تقویم خود وارد کنید.
یادداشت اهداف به شما کمک می‌کند که با اطمینان خاطر دقیقاً بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید.
یادداشت اهداف به شما کمک می‌کند که با اطمینان خاطر دقیقاً بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید.

2. مدل کسب‌وکار بر استراتژی توسعه شما تأثیرگذار است

استراتژی گسترش کسب و کار اینترنتی شما بستگی به مدل کسب‌وکار شما دارد. بنابراین مهم است که بدانید کدام استراتژی برای مدل خاص کسب‌وکار شما عملی است. درغیراین‌صورت، ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید نیاز به تغییر دارید، ماه‌ها یا سال‌ها بیهوده وقت خود را تلف کرده و هزینه‌های زیادی را متحمل شده باشید.

ضمن اینکه، اگر استراتژی مناسبی را انتخاب نکرده باشید، حتی ممکن است برای کسب‌وکار شما مضر باشد و به آن آسیب برساند. به‌عنوان مثال، اگر ارائه‌دهنده خدمات هستید، اگر دوره‌های آنلاین برگزار می‌کنید یا هنرهای دیجیتال عرضه می‌کنید، برای هرکدام از این فعالیت‌ها نیاز به یک استراتژی متفاوت دارید.

3. بازار هدف محصول یا خدمات خود را شناسایی کنید

بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی تصور روشنی از بازار هدف خود ندارند. طبیعتاً این امر منجر به هدر رفتن منابع و تلاش‌های فراوان آن‌ها می‌شود، زیرا آن‌ها تلاش می‌کنند محصولی را بفروشند یا خدماتی را ارائه بدهند که هیچ‌کس آن را نمی‌خواهد. همچنین، به‌همین دلیل است که کمپین‌های بازاریابی آن‌ها باوجود پرهزینه بودن نتیجه چندانی ندارد.

بهترین راه برای برنامه‌ریزی یک استراتژی گسترش کسب و کار اینترنتی این است که مخاطبان هدف خود را به‌درستی بشناسید. برای این منظور، با ایجاد آواتار مشتری شروع کنید. انجام این کار یک موقعیت دوسربُرد محسوب می‌شود، زیرا می‌توانید در هر برنامه عملیاتی که دارید از نتایج آن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید ایجاد آواتار مشتری می‌تواند به شما کمک کند تا مشتریان بیشتری داشته باشید و به‌دنبال آن درآمد بیشتری نیز کسب کنید. اگر قبل از اینکه شروع به هزینه کردن منابع برای تبلیغ محصول یا خدمات خود کنید، دقیقاً بدانید که مخاطبین شما چه کسانی هستند، زمان و هزینه کمتری را صرف تلاش‌های بازاریابی خواهید کرد.

شناسایی پرسونای مشتری، نقش موثری در افزایش فروش محصولات اینترنتی دارد.
ایجاد آواتار مشتری می‌تواند به شما کمک کند تا مشتریان بیشتری داشته باشید و به‌دنبال آن درآمد بیشتری نیز کسب کنید.

4. از آمار وب‌سایت خود مطلع باشید

بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین، آمار وب‌سایت خود و رفتار کاربران را نمی‌دانند. هر مدیری که توسعه کسب و کار اینترنتی خود را در دستور کار دارد، اطلاع از آمار عملکرد وب‌سایت و مشتریان جزو اولین چیزهایی است که باید از آن مطلع باشد. برای این منظور، شما می‌توانید از ابزارهای رایگانی مانند گوگل آنالیتیکس و فیسبوک اینسایت برای ردیابی داده‌های مربوط به عملکرد کلی کسب‌وکار و محصول خاص خود استفاده کنید.

اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، با استفاده از این ابزارها به میانگین نرخ تبدیل خود از بازدیدکننده وب‌سایت به خریدار نگاه کنید، قیف خود را ترسیم کنید و نرخ تبدیل را برای هریک از مراحل آن قیف شناسایی کنید. پرفروش‌ترین و کم‌فروش‌ترین محصول خود و همچنین محصولی با بیشترین حاشیه سود را شناسایی کنید.

هنگامی که آمار وب‌سایت خود را بدانید، می‌توانید آن استراتژی‌های توسعه‌ای را شناسایی کنید که تأثیر فوری بر درآمد شرکت شما خواهند داشت.

5. تمام برنامه‌های گسترش کسب و کار اینترنتی شامل نوعی استراتژی جذب سرنخ است

اگر هدف شما گسترش کسب و کار اینترنتی است، باید به بازدیدکنندگان وب‌سایت خود به‌عنوان مشتریان بالقوه نگاه کنید و هربار که یکی از آن‌ها بدون خرید کردن وب‌سایت شما را ترک می‌کند، به این فکر کنید که یک مشتری را از دست داده‌اید. دراین‌صورت، باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا ترافیک فعلی وب‌سایت خود را به مشتریان جدید تبدیل کنید.

اگر نمی‌توانید قبل از اینکه بازدیدکننده وب‌سایت شما را ترک کند او را وادار به خرید کنید، بازهم او را رها نکنید تا به وب‌سایت رقیب شما برود. از آن‌ها دعوت کنید تا در لیست ایمیل شما ثبت‌نام کنند تا بتوانید ارتباط خودتان را با آن‌ها حفظ کنید.

راه‌های زیادی برای به‌دست آوردن سرنخ‌ها وجود دارد، اما شما به راهبردی نیاز دارید که با اهداف، منابع، بودجه و مهارت‌های فعلی شما مطابقت داشته باشد. اگر رقبای شما از تاکتیک‌ها یا ابزارهایی استفاده می‌کنند که شما بودجه یا تیم آن کار را ندارید، بهترین کار برای شما این است که آن ابزاری که می‌تواند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد، فراهم کنید.

تمام تلاش خود را انجام دهید تا ترافیک فعلی وب‌سایت خود را به مشتریان جدید تبدیل کنید.
تمام تلاش خود را انجام دهید تا ترافیک فعلی وب‌سایت خود را به مشتریان جدید تبدیل کنید.

6. یاد بگیرید که بلندمدت فکر کنید

اکثر صاحبان کسب‌وکارهای کوچک هیچ برنامه‌ای برای آینده خود ندارند. آن‌ها درحال‌حاضر روی فروش متمرکز هستند و نمی‌توانند رخدادهای بعدی را پیش‌بینی کنند. این امر باعث می‌شود با وجود اینکه سخت تلاش می‌کنند، به نتیجه مطلوب نرسند و احساس شکست خوردن کنند.

اکثر شرکت‌ها مشتریان بیشتری می‌خواهند، آن‌ها خواهان رشد و توسعه هستند، اما هیچ استراتژی واقعی برای رسیدن به خواسته‌های خود ندارند. هر شرکتی برای گسترش کسب و کار اینترنتی و دست یافتن به موفقیت، نیازها، منابع و اهداف متفاوتی دارد. تنظیم یک استراتژی توسعه بدون تحقیق در مورد آن یا درک واقعی آن، نتیجه‌ای جز ناامیدی برای شما نخواهد داشت.

بهترین ایده‌های توسعه و گسترش کسب و کار اینترنتی در ایران

اگر شما نیز تصمیم گرفته‌اید که کسب‌وکار خود را توسعه دهید، در ادامه تعدادی از بهترین ایده‌های توسعه کسب و کار اینترنتی که بیشترین جستجو را در گوگل داشته‌اند، به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید بهترین گزینه‌ها را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

فروش محصولات مراقبت از پوست؛ فروش لوازم ورزشی؛ فروش فلاسک و قمقمه و ماگ؛ فروش دوره‌های آموزشی؛ فروش اینترنتی گوشی و لپ‌تاپ دست‌دوم؛ فروش لوازم جانبی گوشی و لپ‌تاپ؛ فروش ساعت هوشمند و بند ساعت؛ فروش جواهرات دست‌ساز؛ فروش صنایع‌دستی؛ فروش آثار و لوازم هنری؛ فروش عینک؛ فروش لوازم یدکی خودرو؛ چاپ روی تیشرت؛ فروش فرش و گلیم؛ فروش محصولات محلی و بومی؛ فروش محصولات ارگانیک؛ فروش لوازم آشپزخانه؛ فروش لوازم خانه هوشمند؛ فروش لوازم کشاورزی و باغبانی؛ فروش گل و گیاه؛ فروش لباس زیر؛ فروش اسباب‌بازی و بازی‌های فکری؛ فروش لوازم پزشکی.

یک طرح خوب باید دارای یک ایده منحصربه‌فرد و نوآورانه باشد که توانایی جذب مشتریان را داشته باشد.
یک طرح خوب باید دارای یک ایده منحصربه‌فرد و نوآورانه باشد که توانایی جذب مشتریان را داشته باشد.

یک طرح خوب توسعه کسب و کار اینترنتی، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک طرح مناسب به‌منظور گسترش کسب و کار اینترنتی باید شامل ویژگی‌های زیر باشد:

 • ایده نوآورانه: یک طرح خوب باید دارای یک ایده منحصربه‌فرد و نوآورانه باشد که توانایی جذب مشتریان را داشته باشد.
 • بازار هدف و تحلیل رقبا: برای موفقیت کسب و کار اینترنتی، لازم است بازار هدف و رقبا را به خوبی شناخته و تحلیل کرده باشید.
 • تجربه کاربری عالی: وب‌سایت یا اپلیکیشن شما باید دارای یک تجربه کاربری عالی و ساده باشد تا کاربران به‌راحتی بتوانند از خدمات شما استفاده کنند.
 • استراتژی بازاریابی قوی: برای جذب مشتریان و افزایش فروش، به یک استراتژی بازاریابی قوی و مؤثر نیاز است.
 • امنیت و حفاظت اطلاعات: امنیت اطلاعات مشتریان بسیار مهم است و برای حفاظت از اطلاعات آن‌ها باید از تکنولوژی‌های مدرن و به‌روز استفاده کنید.
 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش: ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی به موقع و کارآمد از مشتریان، از ویژگی‌های مهم یک کسب و کار اینترنتی موفق است.
 • توانایی تطبیق: با تغییرات در بازار و فناوری‌ها، شما باید توانایی تطبیق و به‌روزرسانی محصول یا خدمات خود را داشته باشید.
 • شفافیت و اعتماد: برای جلب اعتماد مشتریان، باید شفافیت در ارائه خدمات و قیمت‌گذاری داشته باشید.
 • توانایی تولید درآمد: یک طرح خوب باید توانایی تولید درآمد و سوددهی برای کسب و کار را داشته باشد.
 • ارزش افزوده: خدمات یا محصولات شما باید دارای ارزش افزوده برای مشتریان باشند تا آن‌ها تمایل داشته باشند از شما خرید کنند.

خدمات myfxzone

اگر تصمیم دارید در تجارت الکترونیک و موضوعاتی همچون دراپ‌ شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و مواردی از این قبیل فعالیت و کسب درآمد کنید، می‌توانید از دوره‌ آموزشی دراپ‌ شیپینگ بسیار سودمند مجموعه مای اف اکس زون استفاده کرده و در کمترین زمان ممکن به درآمد برسید.

گسترش کسب و کار اینترنتی بخش مهمی از هر شرکت موفق محسوب می‌شود. در این مقاله، ما بهترین روش‌های توسعه به‌منظور افزایش درآمد، شناسایی چشم‌اندازهای ایده‌آل، ایجاد سرنخ بیشتر و فروش بیشتر را در اختیار شما قرار دادیم. برای دستیابی به موفقیت و ثروت بیشتر، به فکر این باشید که هرچه زودتر یک برنامه توسعه کسب و کار اینترنتی قوی تنظیم کنید و فراموش نکنید که برای این منظور از افراد باتجربه و متخصص استفاده کنید.

منبع +++

اشتراک گذاری:
Picture of مای اف اکس زون
مای اف اکس زون
مسیر اصولی کسب درآمد دلاری آنلاین و ورود به دنیای تجارت الکترونیک و موضوعاتی چون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *