برندسازی در اینستاگرام چگونه انجام می‌شود؟

برندسازی در اینستاگرام
فهـــرست موضوعــــــــات

افراد بسیار زیادی برای دیده شدن و تعامل با دیگران از اینستاگرام استفاده می‌کنند، اما همه آن‌ها با اصول برندسازی در اینستاگرام آشنایی ندارند. بر اساس گزارش Hootsuite، اینستاگرام در جایگاه ششمین وبسایت پربازدید جهان قرار دارد و تقریباً 40 درصد از کاربران اینترنت زمان خود را در این پلتفرم می‌گذرانند. علاوه‌براین، ماهانه بیش از یک میلیارد نفر از اینستاگرام و روزانه 500 میلیون نفر از استوری آن استفاده می‌کنند. تمامی این مزایا، بهترین بستر را برای برندسازی شخصی در اینستاگرام برای شما فراهم کرده است که می‌توان به آن به‌عنوان یک فرصت ویژه و استثنایی نگاه کرد. در این مقاله، چگونگی استفاده مؤثر از اینستاگرام برای برندسازی شخصی را بررسی کرده و نکات طلایی آن را با شما در میان خواهیم گذاشت.

برندینگ چیست و چرا برندسازی در اینستاگرام مهم است؟

تعاملات اجتماعی در حال حاضر به‌گونه‌ای شده است که اغلب مردم قبل از ملاقات حضوری با شخصی، ابتدا در اینترنت با او آشنا می‌شوند. زمانی که برای استخدام شدن یا پذیرش در دانشگاه درخواست می‌دهید، به احتمال زیاد مصاحبه‌کننده نگاهی به پروفایل شبکه اجتماعی شما می‌اندازد تا دید بهتری از شما به‌دست بیاورد. بنابراین، اینکه چگونه خود را در شبکه‌های اجتماعی معرفی می‌کنید، می‌تواند باعث شود که در شبکه‌سازی و پیشرفت شغلی و تحصیلی موفق باشید و یا اینکه تمام آن‌ها را از بین ببرید.

با استفاده از همان روشی که شرکت‌ها از برندسازی برای معرفی خود و برجسته شدن استفاده می‌کنند، افراد نیز می‌توانند از برندسازی در اینستاگرام به همان منظور بهره ببرند. برند شخصی شما باید به‌گونه‌ای باشد که به شما کمک کند تا از سایر متقاضیان استخدام یا پذیرش در دانشگاه متفاوت‌تر به‌نظر برسید.

اگر بتوانید علاوه‌بر برندسازی شخصی در اینستاگرام این کار را به‌صورت منسجم در سایر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی نیز انجام دهید، می‌توانید مطمئن باشید که حداکثر بهره را از این بستر خواهید برد. البته با توجه به اینکه نوع محتوا براساس پلتفرمی که در آن پست می‌گذارید تا حدی متفاوت است، درک صحیح از عملکرد هر پلتفرم و آشنا بودن با توانایی‌های آن‌ها، می‌تواند برند شخصی شما را قوی‌تر و منسجم‌تر کند.

به‌عنوان مثال، در حالی که توییتر بر پست‌های کوتاه روزمره و ارسال خبرهای کوتاه متمرکز است، اینستاگرام بیشتر بر تصاویر جذاب و استوری‌های الهام‌بخش تمرکز دارد. پینترست درباره تصاویری است که الهام‌بخش کارهای خاصی مانند صنایع دستی، آشپزی، بدنسازی و دکوراسیون است، در حالی که لینکدین بیشتر در مورد ارتباطات کاری و رزومه است. برای اینکه بتوانید در ساخت برند شخصی خود برتری داشته باشید، باید بدانید چگونه محتوای خود را بدون ازهم‌گسیختگی در پلتفرم‌های مختلف منتشر کنید.

برند شخصی شما باید به‌گونه‌ای باشد که به شما کمک کند تا از سایر متقاضیان استخدام یا پذیرش در دانشگاه متفاوت‌تر به‌نظر برسید.
برند شخصی شما باید به‌گونه‌ای باشد که به شما کمک کند تا از سایر متقاضیان استخدام یا پذیرش در دانشگاه متفاوت‌تر به‌نظر برسید.

مزایای برندسازی در اینستاگرام

برای اینکه اهمیت برندسازی در اینستاگرام را بدانید، بیایید نگاهی به مزایای آن بیندازیم تا بیشتر با قدرت و توانایی‌های این شبکه اجتماعی آشنا شوید. از جمله مهم‌ترین مزایای برندسازی شخصی در اینستاگرام، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 17.6 درصد از جمعیت جهان از اینستاگرام استفاده می‌کنند؛
 • 60 درصد از کاربران اینستاگرام می‌گویند که این شبکه اجتماعی به آن‌ها کمک می‌کند تا محصولات و افراد جدیدی را کشف کنند؛
 • یک کاربر اینستاگرام روزانه به‌طور متوسط 30 دقیقه از وقت خود را صرف گشت‌وگذار در آن می‌کند؛
 • 40 درصد از کاربران اینترنت زمان خود را در این پلتفرم می‌گذرانند؛
 • بیش از 700 میلیون کاربر در اینستاگرام وجود دارند که بسیاری از آن‌ها به شدت با محتوای آن درگیر هستند؛
 • اینستاگرام بالاترین سطح تعامل را بین تمام شبکه‌های اجتماعی دارد؛
 • و…

اصول و استراتژی برندسازی در اینستاگرام

حالا که با اهمیت برندسازی در اینستاگرام و مزایای آن آشنا شدید، برای ساختن یک ظاهر حرفه‌ای‌تر برای اینستاگرام خودتان آماده هستید. در ادامه، اصول و استراژی برندسازی شخصی در اینستاگرام را به‌طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

1. هدف خود را مشخص کنید

 برای اینکه در برندسازی شخصی موفق باشید، قبل از هرچیز باید اهداف خود را به‌خوبی مشخص کنید. باید بدانید که آیا قرار است از اینستاگرام برای اشتراک‌گذاری کار و حرفه‌ای که انجام می‌دهید استفاده کنید؟ آیا می‌خواهید تخصص خود را برجسته کنید؟ آیا قصد شبکه‌سازی دارید؟ هرچه هدف شما مشخص‌تر باشد، ایجاد پروفایل براساس آن آسان‌تر و هدفمندتر خواهد بود.

سپس می‌توانید از ایده‌ها و روش‌هایی که دیگران به‌کار برده‌اند استفاده کنید. ببینید اینفلوئنسرها، شرکت‌ها، مدیران و حتی برندهایی که مورد قبول شما هستند از چه چیزهایی در پست‌ها و پروفایل خود استفاده کرده‌اند که باعث جذب شما شده است. دقت در چنین چیزهایی می‌تواند راهنما و الهام‌بخش شما برای تنظیم یک پروفایل حرفه‌ای برای رسیدن به اهداف خودتان باشد.

همچنین برای برندسازی در اینستاگرام می‌توانید سه صفت برای خودتان مشخص کنید تا برند شخصی شما با آن سه صفت تعریف شود. شما از این سه صفت می‌توانید به‌عنوان یک دستورالعمل برای تعیین اینکه آیا آنچه در تصاویر و پست‌های خود استفاده می‌کنید با اهداف شما همسو است یا خیر استفاده کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید از سه صفت سرگرم‌کننده، مثبت و متخصص حرفه‌ای استفاده کنید. بدین صورت، قبل از ارسال هر پستی، ابتدا باید مطمئن شوید تصویر و توضیحات شما این صفت‌ها و یا حداقل یکی از آن‌ها را داشته باشد.

در مقایسه با سایر پلتفرم‌ها، باید در نظر داشته باشید اینستاگرام یک پلتفرم بصری است. با در نظر داشتن این موضوع، باید یک استراتژی برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود از طریق عکس، ویدیو و متن کوتاه داشته باشید. این سه گزینه، آزادی خلاقیت بیشتری را در مقایسه با پروفایل لینکدین در اختیار شما قرار می‌دهد. بدین‌ترتیب، بازدیدکنندگان می‌توانند در سطح شخصی‌تر با شما تعامل داشته باشند. این مزیت فرصتی برای نمایش شخصیت و به اشتراک گذاشتن علایق، نظرات و سرگرمی‌های خودتان در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای برندسازی در اینستاگرام می‌توانید سه صفت برای خودتان مشخص کنید تا برند شخصی شما با آن سه صفت تعریف شود.
برای برندسازی در اینستاگرام می‌توانید سه صفت برای خودتان مشخص کنید تا برند شخصی شما با آن سه صفت تعریف شود.

2. پروفایل خود را تنظیم کنید

دومین گام برای برندسازی در اینستاگرام این است که قبل از اینکه محتوایی را اضافه کنید، پروفایل یا همان نمایه خود را براساس اهدافی که در نظر دارید، تنظیم کنید. برای تنظیم پروفایل، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • نام کامل خودتان؛
 • عنوان شغلی و موقعیت مکانی؛
 • شرکت‌های فعلی و قبلی که با آن‌ها همکاری داشته‌اید؛
 • لینک به وبسایت شخصی یا سایر شبکه‌های اجتماعی خودتان؛
 • هرگونه اطلاعات مهم و هشتگ‌هایی در مورد تخصص یا برند خودتان؛

به این ترتیب، وقتی یک کارفرما نام شما را در گوگل جستجو می‌کند، به‌راحتی می‌تواند به پروفایل شما دسترسی پیدا کند. هرچند کارفرمایان عمدتاً با استفاده از لینکدین به‌دنبال استعدادها می‌گردند، ولی عملکرد جستجوی کلمه کلیدی در اینستاگرام نیز وجود دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید در اینترنت پیدا شوید، می‌توانید کلمات کلیدی که می‌خواهید براساس آن‌ها شما را پیدا کنند در اینستاگرام خود قرار دهید. همچنین، برای اینکه راحت‌تر شما را پیدا کنند، پروفایل خود را عمومی کنید.

3. محتوای مناسب تنظیم کنید

مرحله بعدی برای برندسازی در اینستاگرام تنظیم محتوا است. مهم‌ترین توصیه ما در مورد محتوا این است که اگر نمی‌خواهید کارفرما یا رئیس آینده شما چیز خاصی را در مورد شما بداند، اصلاً چیزی در آن مورد پست نکنید. این در مورد محتوای فعلی پروفایل شما نیز صدق می‌کند. اگر نگران عکس‌هایی هستید که قبلاً پست کرده‌اید یا دیگران شما را در آن برچسب‌گذاری کرده‌اند، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را بایگانی یا پنهان کنید.

برای اینکه پست‌های شما جذابیت داشته باشند، می‌توانید از ابزارهای طراحی گرافیکی مانند فتوشاپ یا برنامه‌های مشابه استفاده کنید. همزمان، استفاده از قدرت فیلترها را نیز فراموش نکنید. استفاده از این ابزارها می‌تواند برندسازی شخصی در اینستاگرام را قوت ببخشد.

4. از استوری و ریلز استفاده کنید

استفاده از ویدیو در شبکه‌های اجتماعی اهمیت بسیار زیادی دارد. به‌همین‌دلیل، استوری (Stories) و ریلز(Reels) در اینستاگرام به ابزارهای ضروری برای برندسازی تبدیل شده‌اند. این دو ابزار می‌توانند یک روش عالی برای به اشتراک گذاشتن رویدادهای زنده یا نمایش بخش‌هایی کوتاه از تخصص شما باشد که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر برندسازی در اینستاگرام داشته باشد. به‌عنوان مثال، اگر شما یک مربی هستید، می‌توانید در یک کلیپ 15 ثانیه‌ای بخش مهمی از آموزش‌های خود را به نمایش بگذارید. شما با این کلیپ‌های کوتاه می‌توانید به سرعت توجه مخاطبان هدف را جلب کنید. سعی کنید به خوبی از این ویژگی‌ها برای نشان دادن شخصیت و خلاقیت خودتان استفاده کنید.

استوری و ریلز یک روش عالی برای به اشتراک گذاشتن رویدادهای زنده یا نمایش بخش‌هایی کوتاه از تخصص شما هستند.
استوری و ریلز یک روش عالی برای به اشتراک گذاشتن رویدادهای زنده یا نمایش بخش‌هایی کوتاه از تخصص شما هستند.

5. پست‌های دیگران را به اشتراک بگذارید

همیشه افراد دیگری نیز وجود دارند که اهداف مشترکی با شما داشته و با نوع فعالیت شما همسو هستند. شما می‌توانید با اشتراک‌گذاری پست‌های این افراد، الهام‌بخش دنبال‌کنندگان خود باشید. فقط در انتخاب این اشخاص دقت داشته باشید تا اعتبار و موقعیت خود را به خطر نیندازید. با این کار، دیگران نیز پست‌های شما را به اشتراک گذاشته و در مدت کوتاهی می‌توانید شبکه ارتباطی خود را گسترش داده و شانس موفقیت و دستیابی به اهداف خود را سرعت بخشید.

6. ارتباط ایجاد کرده و آن را گسترش دهید

از دیگر عوامل مؤثر در برندسازی در اینستاگرام، ایجاد ارتباطات مناسب و گسترش آن است. وقتی شما افراد مناسبی که در نظر شما قابل تحسین هستند را دنبال می‌کنید، علاوه‌بر اینکه پروفایل شما در معرض دید آن‌ها قرار می‌گیرد، می‌تواند یک روش عالی برای حفظ ارتباط و دنبال کردن مسیر آن‌ها باشد.

مطمئناً شرکت‌هایی هستند که مورد توجه شما قرار می‌گیرند. بهترین کار این است که آن‌ها را دنبال کنید. با این کار، شما هم در جریان رویدادها و آگهی‌های استخدامی آن شرکت قرار خواهید گرفت و هم اینکه در صورت اقدام برای استخدام در آن شرکت، سوابق دنبال کردن شما به شخص مصاحبه‌کننده می‌فهماند که واقعاً به آن شرکت علاقه داشته و دانش کافی از فعالیت آن‌ها را در اختیار دارید.

با فروش آنلاین به سرعت فالوورهای خود را افزایش دهید.
ایجاد ارتباطات مناسب و گسترش آن یک روش عالی برای حفظ ارتباط و دنبال کردن مسیر دارپ‌شیپرهای موفق است.

همچنین، از برقراری ارتباط شخصی با این شرکت‌ها نترسید. بسیاری از آن‌ها بخش روابط‌عمومی دارند و با دیگران در تعامل هستند. اگر پروفایل قدرتمندی دارید که معرف تخصص شماست، توصیه می‌کنیم که با آن‌ها در تماس باشید. این احتمال وجود دارد که آن شرکت به تخصص شما نیاز داشته باشد و برقراری ارتباط با آن‌ها و مشاهده پروفایل شما، منجر به استخدام شما شود.

فراموش نکنید که افراد نامناسبی را که می‌توانند تأثیر منفی در معرفی شخصیت شما داشته باشند، دنبال نکنید. دنبال کردن چنین اشخاصی می‌تواند برندسازی شخصی در اینستاگرام شما را به مخاطره بیندازد.

7. با دنبال‌کنندگان خود تعامل داشته باشید

از دیگر اصولی که باید مدنظر داشته باشید و تأثیر بسزایی روی برندسازی در اینستاگرام دارد، تعامل داشتن با دنبال‌کنندگان است. شما از طریق تعامل با دیگران است که می‌توانید یک جامعه قوی با روابطی تنگاتنگ ایجاد کنید. برای این منظور، به نظرات کاربران توجه نشان دهید. به سؤالات مطرح شده پاسخ داده و آن‌ها را درگیر کنید. وقتی دنبال‌کنندگان توجه شما را مشاهده می‌کنند، احساس مشارکت کرده و به شما نزدیک‌تر خواهند شد.

تعامل با دیگران، اعتماد، وفاداری و احساس تعلق را تقویت کرده و در نهایت باعث تقویت برند شخصی شما خواهد شد. فراموش نکنید که اینستاگرام نیز یک پلتفرم اجتماعی است، پس اجتماعی باشید! در اینستاگرام می‌توانید پست‌ها را لایک کنید، نظر بدهید، کاربران را دنبال کنید و به افراد پیام خصوصی بدهید. هریک از این اشکال تعامل می‌توانند به رشد پروفایل شما کمک کنند. انجام دادن هریک از این کارها باعث می‌شود طرف مقابل یک اعلان دریافت کند. این بدین معناست که آن‌ها می‌توانند به پروفایل شما دسترسی داشته باشند و آن را کاوش کنند. دراین‌صورت، آن‌ها نیز ممکن است شما را لایک کرده و برای پست‌های شما نظر بدهند.

تعامل با دیگران، اعتماد، وفاداری و احساس تعلق را تقویت کرده و در نهایت باعث تقویت برند شخصی شما خواهد شد.
تعامل با دیگران، اعتماد، وفاداری و احساس تعلق را تقویت کرده و در نهایت باعث تقویت برند شخصی شما خواهد شد.

8. به طور مرتب پست ارسال کنید

کلید موفقیت برای برندسازی در اینستاگرام ثبات رویه است. برای اینکه توجه دیگران را جلب کرده و با آن‌ها تعامل کنید، باید روزانه و مرتب پست بگذارید. حتی باید سعی کنید بیشتر استوری بگذارید. گفته می‌شود که الگوریتم‌های اینستاگرام به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که ارسال منظم پست باعث تقویت پروفایل شما شده و بیشتر در معرض دید دیگران قرار می‌گیرد. ببینید ارسال پست در چه ساعاتی از روز باعث افزایش تعامل شما می‌شود. اگر چند روز یا چند هفته پستی ارسال نکنید، ممکن است به آمار شما در اینستاگرام آسیب برسد.

خدمات myfxzone

تیم myfxzone که به‌عنوان پیشگام در عرصه دراپ ‌شیپینگ در ایران فعالیت می‌کند، زیرنظر سینا سینری و مشاوران متخصص، کارگاه‌های انتقال تجربه، دوره دراپ شیپینگ و ورکشاپ‌های آموزشی سودمندی در این زمینه ارائه می‌کند تا راهنمای شما در تجارت الکترونیک و موضوعاتی همچون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و… باشد و بتوانید کسب‌وکار موفقی داشته باشید.

در نظر داشته باشید که پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، بستری پرمخاطب را به رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید به راحتی در جهت اهداف خودتان از جمله برندسازی در اینستاگرام از آن‌ها استفاده کنید. اگر استراتژی و نکات کلیدی گفته شده در این مقاله را دنبال کنید، می‌توانید تمام قدرت این شبکه اجتماعی را در جهت برندسازی شخصی در اینستاگرام در اختیار گرفته و پله‌های پیشرفت و ترقی را به‌سرعت طی کنید.

منبع ++++

چه مدت زمان برای برندسازی نیاز است؟

برای برندسازی در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام باید ماه‌ها و سال‌ها تلاش کنید. البته این مدت زمان بستگی به میزان فعالیت و خلاقیت شما نیز دارد.

آیا برندسازی در اینستاگرام نیاز به بودجه دارد؟

اینستاگرام یک پلتفرم کاملاً رایگان است که می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای در آن فعالیت کرده و برند شخصی خود را بسازید. اما اگر بخواهید تخصصی‌تر عمل کنید، شاید لازم باشد مبلغی برای خرید دوره‌های آموزشی پرداخت کنید یا برای تهیه ویدیو و طراحی تصاویر پست‌ها مبلغی را به طراح گرافیک و فیلمبردار و ادیتور ویدیو بپردازید.

اشتراک گذاری:
Picture of مای اف اکس زون
مای اف اکس زون
مسیر اصولی کسب درآمد دلاری آنلاین و ورود به دنیای تجارت الکترونیک و موضوعاتی چون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *