امکانات و‌ ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب چیست؟

ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب
فهـــرست موضوعــــــــات

در روزگار ما چیزهای زیادی وجود دارند که اگر فردی چند دهه قبل در موردشان می‌شنید، آن‌ها را خیالی شیرین و دور از انتظار در نظر می‌گرفت. انفجار اطلاعات در دنیای وب و به‌وجودآمدن فروشگاه‌های اینترنتی، یکی از همین چیزهای تعجب‌برانگیز دوران ما به‌شمار می‌‌رود. باوجودآنکه فروشگاه‌های اینترنتی بسیار زیادی در سطح وب وجود دارند، ولی همه آن‌ها موفق نیستند. این موضوع برای شما که به‌دنبال راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار دراپ‌شیپینگ هستید، تلنگری جدی به‌شمار می‌رود و این پرسش را در ذهنتان پدیدار می‌سازد که ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب چیستند؟ در این مقاله می‌خواهیم شما را با مهم‌ترین ویژگی‌های یک سایت فروشگاهی آشنا کنیم تا با رعایت این نکته‌ها در کسب‌و‌کارتان، موفقیت بیشتری را به دست آورید. با ما همراه باشید.

وجود طراحی ساده و کاربرپسند سایت

یکی از دام‌هایی که در اولین قدم‌های راه‌اندازی کسب‌و‌کار آنلاین در مسیر افراد تازه‌کار پهن شده، تمایل به ساخت یک وب‌سایت همه‌چیزتمام و پیچیده است. برای رسیدن به این هدف که همچون سراب، انگیزه و اهداف افراد را به تباهی می‌کشاند، هزینه‌ها و تلاش زیادی به نابودی کشیده می‌شوند. مشکل این نیست که داشتن یک وب‌سایت بسیار عالی و آرمان‌گرایانه اشتباه است. چیزی که این موضوع را به یک مانع تبدیل می‌کند، عقب نگه‌داشتن شما در مسیر پیشرفت و گیج کردن کاربر به‌شمار می‌رود.

اگر خودتان در زمینه طراحی حرفه‌ای سایت فروشگاهی توانایی نداشته باشید، زیر بار هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی می‌روید که می‌توانستید با ایجاد یک وب‌سایت ساده، هزینه آن را صرف کارهای بهتری مانند تبلیغات و رشد کسب‎و‌کارتان کنید. از طرفی، کاربرهایی که می‌خواهند در وب‌سایت پیچیده شما گشت بزنند، از این موضوع خوشحال نخواهند شد. در واقع، کاربران اینترنت آن‌قدرها هم که فکرش را می‌کنید حوصله ندارند و به شما فرصت چندانی برای اثبات خودتان نمی‌دهند. گاهی شما فقط چند ثانیه برای جذب مشتری فرصت دارید. بدون شک اگر پیچیدگی سایتتان آن‌ها را بترساند، همین چند ثانیه را هم از شما دریغ خواهند کرد.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه برای این کار هزینه کنید، سری به وب‌سایت برندهای مطرح جهانی بزنید. چرا راه دوری برویم؟ همین آمازون در نگاه بسیاری از طراحان سایت، اصلا حرفه‌ای یا در نگاه بسیاری از کاربران اصلا جذاب نیست، اما این دلیل نمی‌شود که کاربردی هم نباشد! آمازون، هزینه زیادی را صرف ساده نگه‌داشتن وب‌سایتش در کنار افزایش کاربردی‌بودن آن می‌کند. دلیلی ندارد که شما با اصرار در مسیر مخالف آن حرکت کنید.

از مهم‌ترین ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب، داشتن نسخه سازگار با موبایل است.
از مهم‌ترین ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب، داشتن نسخه سازگار با موبایل است.

راه‌اندازی نسخه سازگار با موبایل برای وب‌سایت از ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب

بخش قابل‌توجهی از جستجوی افراد در اینترنت از راه موبایل انجام می‌شود؛ حتی کسانی که می‌خواهند بعدها خرید خود را با لپ‌تاپ تکمیل کنند هم در اولین فاز تحقیق خود به سراغ گوشی موبایل می‌روند. به‌همین دلیل، از مهم‌ترین ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب، داشتن نسخه سازگار با موبایل است.

 البته برای برخی ساخت و بهینه‌سازی نسخه موبایل سایتشان در شمار مشکلات راه اندازی فروشگاه اینترنتی قرار می‌گیرد. چون از قبل، هیچ نوع آماده‌سازی برای آن انجام نداده‌اند. بااین‌حال، اگر این نسخه از وب‌سایت شما بتواند کار خود را به‌خوبی انجام دهد و اطلاعات را به شکلی جذاب، ساده و کامل در اختیار کاربر بگذارد، احتمال اینکه از او یک مشتری بسازد بسیار افزایش می‌یابد.

آماده‌سازی تصاویر باکیفیت و گویا

کاربران هنگام خرید اینترنتی، به نسخه فیزیکی محصول شما دسترسی ندارند. آن‌ها نمی‌توانند محصول را لمس کرده و ابعاد آن را به‌درستی تشخیص دهند. به‌همین دلیل باید با ارائه تصاویر باکیفیت از محصولاتتان، این نیاز آن‌ها را برطرف کرده و در مورد واقعیت محصولی که می‌خواهند آن را خریداری کنند، به آن‌ها اطمینان بدهید. شاید این کار مقدار بیشتری از وقت شما را بگیرد، اما به‌راحتی می‌تواند یک مزیت رقابتی را در فروشگاهتان ایجاد کرده و شما را به یکی از ویژگی‌ های یک وب‌‌سایت فروشگاهی خوب مجهز کند.

با ارائه راهکارهای تشویقی، کاربرتان را به گذاشتن نظر در قالب‌های مختلف تشویق کنید.
با ارائه راهکارهای تشویقی، کاربرتان را به گذاشتن نظر در قالب‌های مختلف تشویق کنید.

آمادگی برای دریافت نظرات کاربران

توجه به نظرات کاربران از ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب است. شما در فروشگاه دراپ‌شیپینگ خود باید بخشی را برای دریافت نظرات کاربران به‌صورت متن، صدا، تصویر و حتی ویدیو داشته باشید. بهتر آنکه با ارائه راهکارهای تشویقی، کاربرتان را به گذاشتن نظر در قالب‌های مختلف تشویق کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانیم به در نظر گرفتن امتیاز برای خرید با تخفیف و ارسال رایگان در ازای گذاشتن تعداد مشخصی نظر یا حتی امکان انتخاب هدیه‌های کوچک اشاره کنیم.

 گفتنی است، نظرهایی که مشتریان برای وب‌سایت شما می‌گذارند، نقش بسیار مهمی در رشد و بهبود جایگاه شما در گوگل دارند و نوعی تولید محتوای بسیار باکیفیت به‌شمار می‌آیند. از طرف دیگر، وقتی یک کاربر جدید به سایت فروشگاهی شما سر می‌زند و با نظرات مشتریان قبلی روبه‌رو می‌شود، به فروشگاهتان بیشتر اعتماد کرده و احتمال بیشتری برای خرید به وجود می‌آید.

دسته‌بندی اصولی محصولات از ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب

از دیگر ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب، دسته‌بندی اصولی محصولات است. از طرفی، تلاش برای ایجاد دسته‌بندی اصولی با بهبود تجربه کاربری به مشتریان کمک می‌کند تا به‌راحتی محصولات موردنظرشان را پیدا کنند. این موضوع به‌خودی‌خود، میزان رضایت کاربران از فروشگاه دراپ‌شیپینگ شما را افزایش می‌دهد. جالب اینکه، تلاش شما برای دسته‌بندی‌کردن محصولاتتان از دید گوگل هم پنهان نمی‌ماند و باعث بهتر دیده‌شدن این محصولات، در نتیجه جستجوی وب خواهد شد.

در نهایت باید بگوییم که با دسته‌بندی‌کردن محصولات فروشگاهتان به خودتان هم کمک می‌کنید؛ چون می‌توانید موجودی محصولاتتان را بهتر مدیریت کرده و کمبودهایی که در سایتتان دارید را ببینید. این موضوع فقط در مورد تعداد محصولات نیست، بلکه پای تنوع و تکمیل پازل نیازهای مشتریانتان هم در میان است.

 با مهیاکردن نیاز مشتریانتان و ساده‌سازی فرایند پیداکردن محصولات، گوی سبقت را از رقبایتان بربایید.
با مهیاکردن نیاز مشتریانتان و ساده‌سازی فرایند پیداکردن محصولات، گوی سبقت را از رقبایتان بربایید.

استفاده از یک موتور جستجوی قدرتمند و پیشرفته برای سایت

شاید به‌عنوان کسی که می‌خواهد یک فروشگاه دراپ‌شیپینگ راه‌اندازی کند، محصولات متنوعی برای فروش دارید. این موضوع، نیاز به یک موتور جستجوی داخلی برای وب‌سایت فروشگاهی شما را دوچندان مهم می‌کند. به یاد داشته باشید که کاربران در اینترنت عجول هستند و فروشگاه‌های زیادی با خدمات و حتی شاید محصولات بهتر در دسترس آن‌ها قرار دارند؛ بنابراین، این وظیفه شما است که با مهیاکردن نیاز مشتریانتان و ساده‌سازی فرایند پیداکردن محصولات، گوی سبقت را از رقبایتان بربایید.

کامل‌بودن صفحه توضیح محصول از ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب

شما باید برای تک‌تک محصولات فروشگاهتان یک صفحه محصول کامل و با جزئیات آماده کنید. همان‌طور که در بخش تصاویر محصول اشاره کردیم، مشتری شما به نسخه فیزیکی محصول دسترسی ندارد و فقط باتکیه‌بر اطلاعاتی که در اختیارش می‌گذارید، می‌تواند به درک نسبتا خوبی از محصول موردنظرش برسد.

سعی کنید در این بخش به موضوع‌هایی مانند اندازه و ابعاد محصول، رنگ آن، وزن، نقطه‌های قوت و اگر به فکر ساخت مشتریان وفادار هستید، نقطه‌های ضعف آن اشاره کنید تا مشتری با آگاهی بیشتری دست به خرید محصول بزند؛ نه اینکه وقتی محصول به دستش رسید، با دیدن آن شوکه شده و فروشگاه شما را برای همیشه کنار بگذارد.

استفاده از محتوای سئو شده از ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب

ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب، فقط به ‌عکس و توضیح محصول محدود نمی‌شود. شما باید بتوانید با تولید محتوای سئو شده، معتبر و کمک‌کننده برای حل چالش‌هایی که مشتریانتان با آن روبه‌رو هستند تلاش کرده و از این راه، حسن‌نیت خود را به گوگل و آن‌ها نشان دهید.

محتواهای شما می‌توانند پُلی برای فروش بیشتر، جذب اعتماد و حتی تعامل با کاربران باشند. تمرکز روی تولید محتوا به رشد ارگانیک و پایدار سایتتان هم کمک می‌کند. البته فقط سئو کردن محتواها کافی نیست، بلکه باید تمام سایت شما از نظر برنامه‌نویسی، جای‌گیری المان‌ها و غیره هم برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد.

اگر سایت شما در کمتر از چند ثانیه برای مشتری بالا نیاید، شانسی را برای ارائه محصولات و محتوایتان پیدا نمی‌کنید.
اگر سایت شما در کمتر از چند ثانیه برای مشتری بالا نیاید، شانسی را برای ارائه محصولات و محتوایتان پیدا نمی‌کنید.

بالابودن سرعت سایت

سرعت بالا آمدن صفحه‌های سایت، یکی از خط‌قرمزهای اصلی در موفقیت وب‌سایت فروشگاهی شما است. چون اگر سایت شما در کمتر از چند ثانیه برای مشتری بالا نیاید، شانسی را برای ارائه محصولات و محتوایتان پیدا نمی‌کنید. می‌توانید بخشی از این افزایش سرعت سایت را خودتان با نصب چند افزونه ساده در فروشگاه وردپرسی‌تان انجام دهید؛ ولی برای بخش‌های حرفه‌ای‌تر آن به کمک یک فرد متخصص نیاز دارید. مطمئن باشید هر هزینه‌ای که برای این کار صرف کنید، با جذب مشتریان جبران می‌شود.

وجود سیستم پرداخت امن

تمام فروشگاه‌‌های خوب اینترنتی، یک سیستم پرداخت امن دارند. مهم‌ترین دلیل این موضوع، اهمیت حفاظت از اطلاعات مالی است که کاربران در اختیار فروشگاه می‌گذارند. این موضوع از اطلاعات کاربران در برابر دسترسی‌های غیرمجاز، سرقت، انتشار و سوءاستفاده از اطلاعات بانکی و حتی به خطر انداختن هویت کاربران محافظت می‌کند. از طرفی، وجود درگاه پرداخت امن در فروشگاه شما اعتماد مشتریانتان را جلب کرده و تضمینی برای تداوم تراکنش‌های موفق است.

در کنار پرداخت امن، وجود چندین روش پرداخت و تنوع در درگاه‌های پرداخت انتخابی هم از ویژگی های یک سایت موفق به‌شمار می‌روند. مهم‌ترین فایده این کار، دادن حق انتخاب به مشتری است که از میان روش‌های مختلف پرداخت، آن گزینه‌ای که برایش راحت‌تر است را انتخاب کند.

نمایش‌دادن محصولات مشابه برای تکمیل‌تر کردن فرآیند خرید

از ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب که تقریبا در تمام مجموعه‌های حرفه‌ای دیده می‌شود، نمایش محصولاتی است که یا مشابه محصول مورد بررسی مشتری هستند یا آن را تکمیل می‌کنند. مورد دیگری هم هست که می‌تواند برای مشتری‌ها جالب باشد و آن نمایش محصولاتی است که خریداران قبلی در کنار این محصول تهیه کرده‌اند. این محصولات می‌توانند مشابه یا چیزی کاملا متفاوت از محصول مورد ارائه باشند، ولی پیشنهاد جذابی به‌شمار می‌روند.

برای داشتن فروشگاه سودده و مشتریان وفادار باید  باید از مسیر درست برای راه‌اندازی واقعی کسب‌و‌کارتان وارد بازی شوید.
برای داشتن فروشگاه سودده و مشتریان وفادار باید باید از مسیر درست برای راه‌اندازی واقعی کسب‌و‌کارتان وارد بازی شوید.

خدمات مای افکس زون

اگر تصمیمتان برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دراپ‌شیپینگ و کسب درآمد دلاری جدی است، ما در مجموعه myfxzone با ارائه مشاوره تخصصی و دوره دراپ‌شیپینگ آماده‌ایم تا شما را در طول این مسیر همراهی کنیم. به یاد داشته باشید که فقط خرید یک دامنه، هاست و پر کردن سایت با محصولات متنوع به‌معنای درآمدزایی نخواهد بود. شما باید از مسیر درست برای راه‌اندازی واقعی کسب‌و‌کارتان وارد بازی شوید تا بتوانید فروشگاهی سودده و مشتریانی وفادار را از آن خود کنید.

منبع +++

آیا تبلیغات می‌تواند ما را به یک فروشگاه خوب تبدیل کند؟

خیر. تبلیغات تنها زمانی مفید خواهد بود که شما از قبل روی ویژگی‌ های یک سایت فروشگاهی خوب تلاش کرده باشید.

آیا امنیت کلی سایت برای مقابله با هکرها هم جزو ویژگی های یک سایت فروشگاهی خوب است؟

بله. اگر وب‌سایت شما در مقابل نفوذ هکرها و ویروس‌ها امن نباشد، حتی مورد اخطار و تنبیه گوگل هم قرار می‌گیرید.

آیا انجام توصیه‌های بالا برای داشتن یک فروشگاه آنلاین خوب کافی است؟

خیر. این‌ها فقط بخشی از ماجرا بودند. شما در کنار تلاش برای ایجاد این ویژگی‌ها در فروشگاه آنلاینتان، باید به مواردی مانند دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات، تحلیل داده‌ها و غیره هم توجه کنید.

اشتراک گذاری:
Picture of مای اف اکس زون
مای اف اکس زون
مسیر اصولی کسب درآمد دلاری آنلاین و ورود به دنیای تجارت الکترونیک و موضوعاتی چون دراپ‌شیپینگ، شاپیفای، بلاک‌چین و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *