بیو اینستاگرام، متنی است که در پروفایل اینستاگرام شما قرار دارد و شامل اطلاعات، ایموجی، هشتگ و لینک است. بیو اینستاگرام یکی از راه‌های معرفی خود، کسب‌وکار، علایق و ارزش‌های شما به دیگران است. این بخش می‌تواند تاثیر بزرگی در جذب فالوور، افزایش اعتماد و ایجاد ارتباط با مخاطبانتان داشته‌باشد. بنابراین بیو نویسی پیج فروشگاهی اینستاگرام، تاثیر مستقیمی در جذب مشتری و جذابیت آن دارد. البته بیو نویسی به‌تنهایی کافی نیست و باید با روش‌‌های راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در اینستاگرام نیز آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم تا به مشخصات بهترین بیو برای پیج فروشگاهی بپردازیم.

بیو اینستاگرام از چند بخش تشکیل شده است؟

بیو اینستاگرام از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هریک از آن‌ها نقش موثری در معرفی آن دارد. در ادامه با هریک از این بخش‌ها آشنا می‌شوید.

نام کاربری

نام کاربری شما باید منحصر به‌فرد، شناخته شده و مرتبط با فعالیت یا برندتان باشد. نام کاربری در جستجوی اینستاگرام قابل رویت است و باید به‌راحتی قابل حفظ و تایپ باشد. اگر ممکن است از نام تجاری خود به‌عنوان نام کاربری استفاده کنید.

نام مستعار

نام مستعار کاربرد زیادی در بیو نویسی پیج فروشگاهی دارد، به‌طوری که بیش‌تر کسب‌وکارها از آن برای معرفی خود استفاده می‌کنند. نام نمایشی یا مستعار نیز در جستجوی اینستاگرام قابل رویت است و باید با نام کاربری شما هماهنگ باشد. اگر می‌خواهید بیش‌تر دیده شوید، می‌توانید از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت یا برند خود در نام مستعارتان استفاده کنید.

متن بیو

متن بیو باید در ۱۵۰ کاراکتر خلاصه و جذاب باشد. متن بیو باید به مخاطبان شما بگوید که چه کار می‌کنید، چه مشکلی را حل می‌کنید، چه انتظاری از شما دارند و چرا باید شما را دنبال کنند. متن بیو باید با شخصیت و تن صدای شما همخوانی داشته‌باشد و در آن از ایموجی، هشتگ و کلمات جذاب استفاده کنید.

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس شما باید شامل راه‌هایی باشد که مخاطبانتان می‌توانند با شما در ارتباط باشند. این می‌تواند شامل شماره تلفن، ایمیل، آدرس، وب‌سایت و یا شبکه‌های اجتماعی شما باشد. اگر پیج شما برای کسب‌وکار است، می‌توانید از گزینه Contact استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تا اطلاعات تماس خود را به‌صورت دکمه‌های قابل کلیک در بیو خود قرار دهید.

لینک

لینک شما باید به یک منبع مرتبط با فعالیت یا برندتان اشاره کند. این می‌تواند لینک وب‌سایت، وبلاگ، پادکست، کانال یوتیوب، لندینگ پیج، فرم ثبت‌نام و یا هر چیز دیگری باشد که می‌خواهید مخاطبان خود را به آن سمت هدایت کنید.

بیو اینستاگرام از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هریک از آن‌ها نقش موثری در معرفی فروشگاه آنلاین دارد.
بیو اینستاگرام از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هریک از آن‌ها نقش موثری در معرفی فروشگاه آنلاین دارد.

نکات مهمی که باید در هنگام بیو نویسی پیج فروشگاهی اینستاگرام به آن دقت کنید

با مخاطبان خود صادق باشید

بیوی شما باید بازتاب‌دهنده واقعیت و اعتبارتان باشد. نباید در بیو خود ادعاهای بی‌اساس، دروغ یا گمراه‌کننده داشته‌باشید. مخاطبان شما باید با خواندن بیو شما به شما اعتماد کنند و احساس کنند که می‌توانید به نیازها و مشکلات آن‌ها پاسخ دهید.

اطلاعات ضروری را در اختیار فالوورهایتان بگذارید

بیوی شما باید شامل اطلاعاتی باشد که فالوورهایتان برای خرید محصولات یا خدمات شما نیاز دارند. این می‌تواند شامل نوع محصولات، قیمت، کیفیت، نحوه سفارش، نحوه پرداخت، نحوه ارسال، ضمانت، تخفیف و یا هر چیز دیگری باشد که برای مشتریانتان مهم است. بیو باید به فالوورهای شما بگوید که چرا باید از شما خرید کنند و چه مزایایی را به آن‌ها ارائه می‌دهید.

راه‌های ارتباطی را شفاف بیان کنید

بیو باید شامل راه‌هایی باشد که فالوورهایتان می‌توانند با شما در ارتباط باشند و سوالات و نظرات خود را بیان کنند.

با صدای خودتان صحبت کنید

بیویی که برای پیج خود انتخاب می‌کنید، باید با شخصیت و تن صدای شما همخوانی داشته‌باشد. شما باید با مخاطبان خود به زبانی که آن‌ها می‌فهمند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، صحبت کنید. باید بیوی خود را طوری بنویسید که مخاطبانتان احساس کنند که با شما در حال گفتگو هستند و نه در حال خواندن یک متن رسمی و خشک. شما باید از لحن و کلماتی استفاده کنید که مناسب با هدف و مخاطبانتان باشد.

بیوی خود را به‌روز نگه‌دارید

بیوی شما باید با تغییرات و رویدادهای مرتبط با فعالیت یا برندتان هماهنگ باشد. باید بیوی خود را با اطلاعات جدید، اخبار، تخفیف‌ها، مسابقات، همکاری‌ها و یا هر چیز دیگری که برای مخاطبان شما مفید و جذاب است، به‌روزرسانی کنید. همچنین باید بیوی خود را به‌عنوان یک فضای زنده و پویا در نظر بگیرید، نه یک متن ثابت و بی‌حرکت.

بیوی خود را زیبا و خوانا کنید

باید به این موضوع توجه کنید که بیو باید طوری نوشته شود که مخاطبان شما با یک نگاه بتوانند مفهوم و پیام شما را درک کنند. شما باید از فرمت‌بندی، فاصله‌گذاری، نشانه‌گذاری و ساختار مناسب برای بیوی خود استفاده کنید. همچنین باید از ایموجی، هشتگ، لینک و یا هر عنصر دیگری که می‌تواند بیوی شما را زیبا و جذاب کند، به‌صورت معقول و منطقی استفاده کنید. در آخر باید از اشتباهات نگارشی، املایی و دستوری در بیوی خود پرهیز کنید.

بیو باید طوری نوشته شود که مخاطبان شما با یک نگاه بتوانند مفهوم و پیام شما را درک کنند.
بیو باید طوری نوشته شود که مخاطبان شما با یک نگاه بتوانند مفهوم و پیام شما را درک کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش فیسبوک ادز

بیو نویسی پیج فروشگاهی برای کسب‌وکارهای مختلف

بیو یا بایوگرافی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروفایل اینستاگرام است که می‌تواند تاثیر زیادی بر جذب مخاطبان، مشتریان و همکاران داشته‌باشد. بیو یک متن کوتاه است که در آن، می‌توانید در مورد خودتان، فعالیت‌هایتان، هدف‌هایتان و ارزش‌هایتان بنویسید. بیو باید طوری باشد که بتواند بازدیدکنندگان را به‌دنبال کردن شما ترغیب کند و اعتماد و ارتباط آن‌ها را با شما افزایش دهد.

بیو برای هر نوع پیج اینستاگرامی می‌تواند متفاوت باشد. بسته به نوع فعالیت، مخاطب و هدف شما، بیو باید ویژگی‌های خاصی داشته‌باشد. در این بخش به بررسی بیو نویسی پیج فروشگاهی، انلاین شاپ و کسب‌وکار می‌پردازیم و نکاتی را برای نوشتن بهترین بیو برای این پیج‌ها ارائه می‌دهیم.

بیو باید طوری باشد که بتواند بازدیدکنندگان را به‌دنبال کردن شما ترغیب کند و اعتماد و ارتباط آن‌ها را با شما افزایش دهد.
بیو باید طوری باشد که بتواند بازدیدکنندگان را به‌دنبال کردن شما ترغیب کند و اعتماد و ارتباط آن‌ها را با شما افزایش دهد.

بیو نویسی پیج فروشگاهی

bio نویسی پیج فروشگاهی یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که در انواع پیج‌های اینستاگرام به‌کار می‌رود. می‌توانید از bio برای فروش محصولات یا خدمات خود استفاده کنید. بیو نویسی پیج فروشگاهی باید طوری باشد که بتواند مشتریان بالقوه را به خرید تشویق کند و از مزایای محصولات یا خدمات شما به آن‌ها بگوید. برای نوشتن یک بیو خوب برای پیج‌تان، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید.

 • نام و لوگوی خود را به‌صورت واضح و قابل تشخیص در بیو قرار دهید.
 • محصولات یا خدمات خود را به‌صورت کلی یا خاص معرفی کنید و از کلمات جذاب و توصیفی در آن به‌کار ببرید. رعایت این پارامتر، کمک می‌کند تا بیو نویسی پیج فروشگاهی را به‌درستی انجام دهید.
 • ارزش‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را در هنگام بیو نویسی پیج فروشگاهی در نظر بگیرید و نشان دهید که چرا مشتریان باید از شما خرید کنند. رعایت این اصل کمک می‌کند تا بیو نویسی پیج فروشگاهی را برای هدف تعیین شده انجام بدهید.
 • اطلاعات تماس، آدرس، ساعات کاری و روش‌های پرداخت خود را در بیو ذکر کنید و از ایموجی‌ها، آیکون‌ها و فونت‌های متنوع برای جلب توجه استفاده کنید.
 • از کال تو اکشن یا دعوت به عمل استفاده کنید و مشتریان را به اقداماتی مثل خرید، دنبال کردن، لایک کردن، کامنت گذاشتن و به اشتراک گذاشتن، تشویق کنید.
 • از هشتگ‌ها، منشن‌ها و لینک‌ها استفاده کنید تا بیو خود را بهتر معرفی کنید و بازدیدکنندگان را به پیج‌های دیگر خود یا همکارانتان هدایت کنید.

مثالی از بیو نویسی پیج فروشگاهی گل و گیاه در ذیل آمده است: به‌طور مثال فرض کنید نام این پیج فروشگاهی آناهیتا است و مشخصات زیر را دارد. مشتریان با دیدن این اطلاعات، تصمیم می‌گیرند که از پیج آناهیتا خریداری کنند یا خیر.

 • ارائه‌دهنده انواع گل‌های تازه، گلدان‌های زیبا و گل فرش‌های بکر؛
 • ما با عشق و احترام به طبیعت، گل‌هایی را برای شما انتخاب می‌کنیم که هم زیبا و هم ماندگار باشند؛
 • مشخصات تلفن تماس؛
 • مشخصات آدرس فروشگاه حضوری؛
 • ساعات کاری، مثلاً شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر؛
 • پذیرش انواع روش‌های پرداخت، مانند نقدی، کارت‌خوان و اینترنتی؛
 • برای خرید از سایت فروشگاه گل و گیاه آناهیتا به لینک زیر مراجعه کنید؛
 • پیج ما را دنبال کنید و از تخفیف‌ها و جوایز ویژه ما بهره‌مند شوید؛
 • نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید؛
 • محصولات ما را به اشتراک بگذارید و دوستان خود را با ما آشنا کنید؛
 • #گل #گیاه #آناهیتا #تهران #تخفیف #جایزه
بیو نویسی پیج فروشگاهی باید طوری باشد که بتواند مشتریان بالقوه را به خرید تشویق کند و از مزایای محصولات یا خدمات شما به آن‌ها بگوید.
بیو نویسی پیج فروشگاهی باید طوری باشد که بتواند مشتریان بالقوه را به خرید تشویق کند و از مزایای محصولات یا خدمات شما به آن‌ها بگوید.

بیو نویسی پیج فروشگاهی انلاین شاپ

پیج انلاین شاپ، یکی از پرطرفدارترین نوع پیج‌های اینستاگرام است که برای فروش محصولات به‌صورت آنلاین به‌کار می‌رود. بیو برای پیج انلاین شاپ باید طوری انتخاب شود که بتواند مشتریان را به خرید از طریق اینترنت وادار کند. برای نوشتن یک بیو خوب برای پیج انلاین شاپ، می‌توانید از مثال زیر استفاده کنید.

مثالی از بیو نویسی برای پیج انلاین شاپ در زیر آمده است: فرض می‌کنیم آنلاین شاپی که قصد معرفی آن‌را در بیو داریم، نامش نیلوفر است. آنلاین شاپ نیلوفر برای معرفی خود، باید موارد زیر را در نظر بگیرد.

 • آنلاین شاپ مد و زیبایی نیلوفر؛
 • ارائه‌دهنده انواع لباس‌های مجلسی، اسپرت و راحتی با کیفیت عالی و قیمت مناسب؛
 • ما با دقت و ذوق بالا، محصولاتی را برای شما انتخاب می‌کنیم که مطابق با مد و سلیقه شما باشند؛
 • مشخصات تماس تلفنی؛
 • آدرس اینترنتی؛
 • تایم کاری، مثلاً همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب؛
 • بیان کردن روش‌های پرداخت. مثلاً نقدی و کارت اعتباری؛
 • ذکر کردن روش‌های ارسال، مانند پست پیشتاز، تیپاکس و پیک موتوری؛
 • برای خرید از سایت نیلوفر به این لینک مراجعه کنید؛
 • صفحه ما را دنبال کنید و از تخفیف‌ها و جوایز ویژه ما بهره‌مند شوید؛
 • لایک کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید؛
 • صفحه ما را به اشتراک بگذارید و به دوستانتان معرفی کنید؛
 • #لباس #مد #زیبایی #نیلوفر #انلاین #شاپ #تخفیف #جایزه
بیو برای پیج انلاین شاپ باید طوری انتخاب شود که بتواند مشتریان را به خرید از طریق اینترنت وادار کند.
بیو برای پیج انلاین شاپ باید طوری انتخاب شود که بتواند مشتریان را به خرید از طریق اینترنت وادار کند.

بیو برای پیج کاری

پیج کاری یکی از مهم‌ترین نوع پیج‌های اینستاگرام است که برای نمایش مهارت‌ها، تجربیات و دستاوردهای شخصی یا حرفه‌ای به‌کار می‌رود. در انتخاب بیو برای پیج کاری، باید به دغدغه‌ها و مشکلات بازدیدکنندگان توجه کنید و متنی را انتخاب کنید که آن‌ها را به خرید و بازدید از صفحه شما ترغیب کند. برای نوشتن یک بیو خوب برای پیج کاری، می‌توانید از مثال زیر استفاده کنید.

مثالی از بیو نویسی برای پیج کاری در ذیل آمده است: در دنیای دیجیتال امروزی، حضور آنلاین شما می‌تواند به اندازه کارهایی که انجام می‌دهید، تأثیرگذار باشد. بیوگرافی پیج کاری، نه‌تنها باید شما را به‌عنوان یک حرفه‌ای معرفی کند، بلکه باید خصوصیات بارز و تخصص‌های منحصر به‌فرد شما را به نمایش بگذارد.

در این بخش قصد داریم به شما کمک کنیم تا با نوشتن یک بیوگرافی جذاب و مختصر، اولین تأثیر مثبت را بر مخاطبان خود بگذارید. فرض کنید این پیج کاری برای آقایی به نام آرش است که تصمیم گرفته کسب‌وکار خود را در فضای آنلاین هم معرفی کند. در ادامه با موارد مهمی که آرش باید در هنگام نوشتن بیو به آن توجه کند، آشنا می‌شوید.

 • آرش، طراح وب و گرافیک؛
 • ارائه‌دهنده خدمات طراحی سایت، لوگو، بنر، کارت ویزیت و بروشور با استفاده از ابزارهای حرفه‌ای، مثل فتوشاپ، ایلوستریتور و وردپرس؛
 • ما با سابقه و تجربه بیش از 5 سال در زمینه طراحی وب و گرافیک، طراحی‌هایی را برای شما انجام می‌دهیم که هم زیبا و هم کاربردی باشند؛
 • تلفن تماس؛
 • آدرس اینترنتی؛
 • ساعات کاری، مثلاً همه روزه از ساعت 10 صبح تا 8 شب؛
 • مشخصات ایمیل؛
 • لینک دعوت به اقدام؛
 • صفحه ما را دنبال کنید و از نمونه کارها و آموزش‌های ما مطلع شوید؛
 • لایک کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید؛
 • به اشتراک بگذارید و دوستان خود را با صفحه ما آشنا کنید؛
 • #طراحی #وب #گرافیک #آرش #فتوشاپ #ایلوستریتور #وردپرس
بیوگرافی پیج کاری، نه‌تنها باید شما را به‌عنوان یک حرفه‌ای معرفی کند، بلکه باید خصوصیات بارز و تخصص‌های منحصر به‌فرد شما را به نمایش بگذارد.
بیوگرافی پیج کاری، نه‌تنها باید شما را به‌عنوان یک حرفه‌ای معرفی کند، بلکه باید خصوصیات بارز و تخصص‌های منحصر به‌فرد شما را به نمایش بگذارد.

بیو نویسی پیج فروشگاهی و کسب‌وکار

شاید بخواهید برای کسب‌وکار خود پیج مخصوصی ایجاد کنید که حرفه شما را به‌خوبی معرفی کند. امروزه اکثر کسب‌وکارها برای معرفی خود به سمت فضای مجازی و پیج‌های اینستاگرامی می‌آیند. بیو برای پیج کسب‌وکار باید طوری انتخاب شود که بتواند کاربرانی که به صفحه شما می‌آیند را به مشتریان، همکاران یا سرمایه‌گذاران تبدیل کند و از رشد و پیشرفت کسب‌وکار شما به آن‌ها بگوید. برای نوشتن یک بیو خوب برای پیج کسب‌وکار، می‌توانید از مثال زیر الهام بگیرید.

مثالی از بیو نویسی برای پیج کسب‌وکار در ذیل آمده است: در این بخش قصد داریم یک کسب‌وکار فرضی مانند قنادی نیکو را معرفی کنیم. شما به‌عنوان یک فروشنده و صاحب کسب‌وکار آنلاین، می‌توانید از این متن الگو بگیرید و در بیو نویسی پیج کسب‌وکار خود استفاده کنید.

 • کافه و شیرینی پزی نیکو؛
 • ارائه‌دهنده انواع کیک، کلوچه، شیرینی و نوشیدنی‌های گرم و سرد با مواد اولیه طبیعی و تازه؛
 • ما با علاقه و مهارت بالا، شیرینی‌هایی را برای شما تهیه می‌کنیم که هم خوشمزه و هم سالم باشند؛
 • شماره تلفن؛
 • مشخصات آدرس قنادی؛
 • مشخص کردن تایم کاری؛
 • مشخصات ایمیل؛
 • دوست داریم نظرات سازنده و دلگرم‌کننده شما را بدانیم؛
 • قنادی نیکو را به اشتراک بگذارید و دوستان خود را با ما آشنا کنید؛
 • #کافه #شیرینی #نیکو #کیک #کلوچه #نوشیدنی #تهران #تخفیف #جایزه
بیو پیج کسب‌وکار باید بتواند کاربران شما را به مشتریان، همکاران یا سرمایه‌گذاران تبدیل کند.
بیو پیج کسب‌وکار باید بتواند کاربران شما را به مشتریان، همکاران یا سرمایه‌گذاران تبدیل کند.

بیشتر بخوانید: اصول بازاریابی و فروش اینترنتی

بیو آماده اینستاگرام برای پیج کاری، باید چه ویژگی‌هایی داشته‌باشد؟

بیو آماده اینستاگرام، یکی از راه‌های ساده و سریع برای نوشتن یک بیو خوب برای پیج کاری است. بیو آماده اینستاگرام یک متن کوتاه است که در آن می‌توانید از الگوها، فرمول‌ها و جملات آماده استفاده کنید و با تغییرات کوچک، بیوی مناسبی برای خود بسازید. برای استفاده از بیو آماده اینستاگرام برای پیج کاری، می‌توانید از نکاتی که در زیر آمده استفاده کنید.

مثال 1 بیو نویسی پیج فروشگاهی در اینستاگرام

هنرمند گرافیک، طراحی با احساس

من از رنگ‌ها برای بیان داستان‌ها استفاده می‌کنم. برای پروژه‌های خلاقانه و همکاری‌های هنری، به من ایمیل بزنید.

#طراحی #هنر #خلاقیت

مثال 2 بیو نویسی پیج فروشگاهی در اینستاگرام

مشاور کسب‌وکار و راه‌حل‌های نوآورانه

با بیش از ۱۰ سال تجربه، به شما کمک می‌کنم تا کسب‌وکارتان را به سطح بالاتری برسانید. برای مشاوره، دایرکت بفرستید.

#کسب‌وکار #موفقیت #نوآوری

مثال 3 بیو نویسی پیج فروشگاهی در اینستاگرام

فعال محیط زیست و زندگی سبز

به‌دنبال راه‌هایی برای حفظ کره زمین هستم. برای اطلاعات بیش‌تر درباره کمپین‌ها و رویدادها به پیج من سر بزنید.

#محیط‌زیست #پایداری #زندگی‌سبز

بیو آماده اینستاگرام یک متن کوتاه است که در آن می‌توانید از الگوها، فرمول‌ها و جملات آماده استفاده کنید.
بیو آماده اینستاگرام یک متن کوتاه است که در آن می‌توانید از الگوها، فرمول‌ها و جملات آماده استفاده کنید.

خدمات myfxzone

مجموعه myfxzone زیرنظر مستقیم سینا سینری، اولین دراپ‌شیپر ایرانی، مدیریت می‌شود. او در زمینه دراپ‌ شیپینگ و تجارت الکترونیک تجربه و دانش کافی دارد و می‌تواند به شما راهنمایی‌ ارزشمندی را ارائه بدهد. فروشگاه‌های آنلاین در اینستاگرام نوعی تجارت الکترونیک محسوب می‌شوند. اینستاگرام به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا محصولات فیزیکی خود را از طریق پروفایل تجاری خود عرضه کنند.

مشتریان می‌توانند با استفاده از امکاناتی مانند تگ محصول Tag Product، قیمت‌ها را مشاهده و برای خرید اقدام کنند. البته بیو نویسی پیج فروشگاهی در اینستاگرام، عامل مهم و تعیین‌کننده در رشد کسب‌وکار است و نباید آن‌را فراموش کنید. اگر می‌خواهید در تجارت آنلاین حرفه‌ای شوید، با مجموعه myfxzone تماس بگیرید.

بیو نویسی پیج فروشگاهی نقش موثری در پیشرفت یک کسب‌وکار دارد. اگر صاحب یک پیج کاری در اینستاگرام هستید، باید به این موضوع توجه زیادی داشته‌باشید. همچنین باید بدانید که بیوی خوب باید مختصر، مفید و جذاب باشد و همزمان اطلاعات لازم برای ارتباط با کسب‌وکار و درک سریع موضوع پیج را به مخاطب ارائه دهد. با رعایت این اصول، می‌توانید تعداد دنبال‌کنندگان و مشتریان خود را افزایش دهید.

منبع ++

باید در بیو پیج فروشگاهی از هشتگ استفاده کنیم؟

استفاده از هشتگ‌های مرتبط، می‌تواند به دیده شدن پیج و جذب مخاطب کمک کند.

چه مدت زمانی باید برای خواندن بیو پیج فروشگاهی در نظر گرفته شود؟

بیو باید به اندازه‌ای کوتاه باشد که در چند ثانیه قابل خواندن باشد.

چگونه می‌توانیم بیو پیج فروشگاهی را مدام به‌روز نگه‌داریم؟

با بررسی دوره‌ای و اضافه کردن اطلاعات جدید و حذف اطلاعات قدیمی یا نامرتبط، می‌توان بیو پیچ فروشگاهی را به‌روز نگه‌داشت.